Naše hormóny zohrávajú kľúčovú úlohu v správnom fungovaní nášho organizmu a ovplyvňujú aj naše pocity a náladu. Preto sa stáva, že v období pred menštruáciou prechádzame nielen telesnými, ale aj psychickými zmenami. Mnohé ženy ťažko znášajú toto obdobie, preto je dôležitá liečba predmenštruačných príznakov.
Aj v zdravom organizme sa hladina hormónov neustále mení, u žien ovplyvňuje hlavne menštruačný cyklus. Zmena hladiny hormónov v danom prípade má rušivé príznaky. Pravdepodobne tieto hormonálne zmeny spôsobujú predmenštruačné príznaky, známe ako predmenštruačný syndróm (PMS), ktorý mnoho žien znáša ťažko.
Blížiacou sa menštruáciou hladina estrogénu a progesterónu klesne, úmerne tomu sa ohlásia príznaky v širokej škále. Ich počet dosahuje 150, a môžu sa objaviť niekoľko dní, hodín, ale aj dva týždne pred menštruáciou. Začatím krvácania však vo väčšine prípadov príznaky úplne pominú. V kruhoch žien, ktoré sú v období pred menopauzou, sa stáva, že aj počas krvácania príznaky pretrvávajú. Medzi predmenštruačné príznaky patria: porucha spánku, nespavosť, únava, bolesti hlavy, závrate, podráždenosť, bolesti svalov, nadúvanie, nárast hmotnosti, mastná pleť a vlasy, a akné. Okrem týchto príznakov sú časté aj citlivosť, pokles libida, skleslosť, depresia, nutkanie na zvracanie, alebo zvracanie, opuchy a chuť na sladkosti. Znížená funkcia štítnej žľazy, vysoká hladina prolaktínu a ochorenia kôry nadobličiek len zhoršujú situáciu, u niektorých žien je z dôvodu závažnosti príznakov potrebná práceneschopnosť.
Predmenštruačné príznaky môže ovplyvniť aj výživa, nedostatok niektorých stopových prvkov a vitamínov, resp. životný štýl. Dozerajme na to, čo a koľko skonzumujeme, zaraďme do jedálnička čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia, omega-3 mastných kyselín, a zabudnime na soľ, spôsobujúcu opuchy. Vyhýbajme sa jedlám s vysokým obsahom uhľohydrátov a cukru, rafinovaným olejom, jedlám zo sóje, alkoholu a kofeínu. Tieto všetky zohrávajú úlohu v nesprávnej produkcii hormónov, čím aj v nežiadúcich hormonálnych zmenách. Konzumujme liečivé byliny, podporujúce hormonálnu rovnováhu, ktoré zmierňujú opuchy, nadúvanie, a bolestivé napnutie prsníkov. Pime čaje z púpavy, benediktu lekárskeho, jam koreňa, rovnako pomôže aj odvar z konope, či z primule na zmiernenie príznakov PMS. Doplňme si vitamíny a minerálne látky, podporujúce ženský organizmus. Odporúča sa viac vitamínu C, vitamínu E, komplex vitamínov skupiny B, resp. vápnika, horčíka, ktoré môžeme užívať aj vo forme výživových doplnkov. Minimálne trikrát do týždňa športujme aspoň pol hodinu, pohyb odbúrava napätie a má pozitívny vplyv na fungovanie endokrynného systému. Krátky, nekvalitný spánok neposkytuje dostatočný čas na správnu produkciu hormónov, preto sa pokúsme spať 8 hodín denne. Kto verí homeopatii, oplatí sa zaobstarať si takéto prípravky, existujú totiž vyslovene prípravky na liečbu predmenštruačných príznakov.
Analgetiká, spazmolytiká, a antikoncepčné tabletky tiež môžo zmierniť príznaky, ale v rámci možností sa držme prírodných metód.