Jedným z dôsledkov “moderného” stravovania je prekyslenie, ktoré spočiatku spôsobuje menšie nepríjemnosti, napríklad pálenie záhy, tráviace poruchy, ale časom môže viesť aj k ochoreniam. Príčinou vzniku ochorení je to, že obranyschopnosť prekysleného organizmu klesá. Našťastie je acido-bázická rovnováha napraviteľná, k tomu je potrebná alkalizácia, čiže konzumácia jedál s alkalizujúcim účinkom a doplnkov stravy.
Prekyslenie sa týka veľkej časti populácie, čoho príčinou je nesprávny životný štýl a výživa: častejšia konzumácia kyselinotvorných a menej alkalizujúcich jedál, a životný štýl chudobný na pohyb. Ak nealkalizujete, dôsledkom narušenia acido-bázickej rovnováhy (ideálna hodnota pH je 7,0) sa objavia nepríjemné ťažkosti, poruchy činnosti orgánov a neskôr rôzne ochorenia.
Je možná aj iná príčina, ale vo väčšine prípadov sa za pálením záhy, chronickou únavou, častými bolesťami brucha, opakujúcimi sa bolesťami hlavy, zápalmi kĺbov, kŕčmi a bolesťami kĺbov, ekzémami a kvasinkovými ochoreniami, pokazenými zubami, lámavými nechtami a vlasmi schováva práve prekyslený organizmus. S narušením acido-bázickej rovnováhy môžu byť spájané aj iné ochorenia: takýmito sú cukrovka, stavy úzkosti, osteoporóza, ale aj oslabenie imunitného systému.
Našťastie zmenou stravovacích návykov sa dá prekyslenie odvrátiť, k tomu je potrebná konzumácia alkalizujúcich potravín a doplnkov stravy, ktoré tento proces urýchľujú. Správny pomer je približne 70:30 v prospech alkalizujúcich potravín oproti kyselinotvorným. Účinne alkalizuje petržlen, baklažán, brokolica, cvikla, kapusta, olivy, špargľa, lucerna, bazalka, rozmarín, tymian, zelený jačmeň, pšeničná tráva, šošovica, surové rajčiny, uhorky, špenát, naklíčené strukoviny, ananás, banán, citrón, pomaranče, jablká, slivky, hrozno, figy a datle. Dajte si pozor na to, že pri varení sa paradajky, špenát a baklažán stávajú kyselinotvornými.