Žiaľ u mnohých pacientov sa nádorové ochorenie zistí príliš neskoro. Tím amerických vedcov z lekárskej univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore v týchto dňoch oznámili svetu: najčastejšie typy rakoviny bude možné onedlho diagnostikovať aj zo vzorky krvi. Krvný test je vhodný na odhalenie nádorových ochorení v rannom štádiu.
Hoci vedci uviedli, že na posúdenie účinnosti testu pri odhaľovaní ranného štádia rakoviny bude potrebné ešte viac času, výsledky sú povzbudivé. V súčasnosti pracujú na vytvorení takého ročného testu, ktorý môže doplniť súčasne používané metódy skríningu.
Pri krvnom teste CancerSEEK sa hľadajú 16 mutácií v génoch, ktoré sa objavujú súčasne s rakovinou a skúma sa 8 bielkovín v krvi, ktoré tieto gény produkujú. Krvný test na odhalenie rakoviny v rannom štádiu teda skúma drobné stopy zmutovanej DNA a bielkovín, ktoré sa pri nádorových ochoreniach objavujú v krvnom riečisku. Doteraz bolo vyšetrených 1005 pacientov s rakovinou vaječníkov, pečene, žalúdka, pankreasu, pažeráka, čriev, pľúc a prsníka vo fáze, keď nádor ešte nevytvoril metastázy. Pozitívny výsledok krvného testu u 1005 pacientov zaznamenali v 70 %.
Dr. Cristian Tomasetti, vedecký pracovník lekárskej univerzity Johna Hopkinsa pre BBC oznámil, že včasné odhalenie ochorenia v tejto oblasti je životne dôležité, pretože test dokáže diagnostikovať rakovinu už v počiatočnom štádiu, kedy je nádor možné ešte chirurgicky odstrániť a zachrániť tak život mnohých pacientov. Z ôsmich skúmaných typov rakoviny neexistujú žiadne skríningové programy na včasné odhalenie v prípade piatich druhov. Rakovina pankreasu má napríklad tak málo príznakov a odhalí sa tak neskoro, že priebehu piatich rokov jej podľahnú štyria z piatich diagnostikovaných pacientov.
Paul Pharoah, profesor výskumu rakoviny na University of Cambridge upozornil na potrebu ďalšieho výskumu, ktorý má posúdiť úspešnosť testu na odhalenie rakoviny v rannom štádiu. „Ak sa dokáže, že krvný test môže skutočne odhaliť pokročilé štádium nádorového ochorenia, neznamená to ešte, že by mohol byť úspešný pri včasnej diagnostike rakoviny. Citlivosť prvej fázy nádorového ochorenia sa v testoch preukázala len na 40%.” Profesor Richard Marais, spolupracovník Inštitútu pre Cancer Research UK pre BBC povedal, že potrvá ešte istý čas kým sa preukáže, či je tento krvný test skutočne vhodný pre včasné odhalenie tejto zákernej choroby, aspoň ďalších 5-6 rokov. “Odhalenie rakoviny v ranom štádiu ešte pred rozšírením ochorenia, je jedným z najúčinnejších spôsobov ako zlepšiť šance na prežitie, a tento zaujímavý výskum je jedným z krokov, aby sme toto ochorenie dokázali diagnostikovať čo najskôr, ako je to možné."
Dr. Mangesh Thorn, vedecký spolupracovník londýnského Centra pre prevenciu rakoviny Queen Mary University, vyslovil názor, podľa ktorého sa zdá byť krvný test CancerSEEK sľubný, je však potrebných ešte mnoho výskumov na zistenie, akú úlohu môže táto metóda zohrávať pri skríningu rakoviny. "Doteraz bola uskutočnená len štúdia prípadov, takže je potrebné vykonať ďalšie analýzy na veľkých skupinách, ktoré zahŕňajú celú populáciu."
Náklady na testy CancerSEEK sa odhadujú na 500 dolárov na pacienta. Testy sa vykonávajú v súčasnosti na ľuďoch, ktorým nebola diagnostikovaná rakovina.