Medzi činitele prispievajúce k vzniku cukrovky účinkuje alkohol na popredných miestach, ale teraz bola uverejnená štúdia, ktorá tvrdí, že alkohol môže zohrávať úlohu aj v prevencii cukrovky. Ľudia, ktorí konzumujú 3-4 krát týždenne alkoholické nápoje sú menej náchylní na cukrovku 2. typu, tvrdia dánski výskumníci, podľa ktorých môže byť konzumácia vína výhodou.
Výskumníci sledovali zvyky v užívaní alkoholu vyše 70,000 ľudí po dobu piatich rokov, kto, koľko a ako často konzumoval alkohol. Z výsledkov výskumu odborníkov vyplýva, že v kruhu tých, ktorí pravidelne konzumujú trochu alkoholu, je menšie riziko vzniku cukrovky. Výskumníci považovali za dôležité upozorniť, že toto tvrdenie je platné iba v prípade ľudí, ktorí pijú síce alkohol pravidelne, ale v minimálnom množstve: v prípade žien maximálne jeden pohár denne, v prípade mužov maximálne dva poháre, okrem toho žijú zdravým životným štýlom, t.j. dbajú o svoju výživu a týždenne sa venujú aj športu.
Teraz nech prídu údaje: u tých, u ktorých išla striedma konzumácia alkoholu ruka v ruke so správnym životným štýlom, bolo riziko vzniku cukrovky o 40 % menej ako u tých, ktorí alkohol nekonzumovali vôbec. Výskumníci došli k záveru, že tri-štyrikrát týždenné striedme užívanie alkoholu znižuje riziko vzniku cukrovky u žien o 32 %, u mužov o 27%. Zistilo sa aj to, že existujú nápoje, ktoré pôsobia priaznivo na hladinu krvného cukru, napríklad suché červené víno, ktoré je tak prospešné vďaka svojmu obsahu polyfenolov.
Hoci sú tieto zistenie zaujímavé, nie je vhodné v súvislosti s alkoholom hovoriť výlučne o jeho vplyve na cukrovku, upozorňujú odborníci, keďže jeho konzumácia vedie k početným závažným ochoreniam, napr. niekoľko nádorových ochorení, ochorenia srdca a pečene. Tieto činitele by mali ľudia brať do úvahy v súvislosti s tým, koľko alkoholu si doprajú. Konzumácia alkoholu zvyšuje množstvo ochorení tráviaceho traktu, často je práve on zodpovedný za ochorenia pečene a zápal pankreasu.
Alkohol je tretím popredným dôvodom vzniku chorôb, má viac obetí ako vírus HIV. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sú na svete 2 miliardy ľudí, ktoré sa boria s problémami s alkoholom, z nich 2 milióny prichádzajú o život ročne. Mnohí umierajú na cirhózu pečene vzniknutú závislosťou od alkoholu, alebo na rakovinu, prípadne na nejakú nehodu zapríčinenú pod vplyvom alkoholu. Podľa výskumov začínajú ľudia piť v mladšom veku, nezriedka sa objavuje alkoholizmus aj v mladom veku.
Zdroj: