head

Potrebujeme proteínové doplnky pre rast svalovej hmoty?

Skutočne sú proteínové doplnky užitočné pri raste svalovej hmoty?
Skutočne sú proteínové doplnky užitočné pri raste svalovej hmoty?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Telesné cvičenie

Je všeobecne známe, že pre rast svalovej hmoty sú bielkoviny potrebné. Avšak sú vôbec proteínové doplnky potrebné k tomu, aby sme dosiahli spomínaný rast?

Niektorí odborníci tvrdia, že pokiaľ po tréningu nekonzumujeme bielkoviny, môže dôjsť k poraneniu svalstva, a svaly nebudú správne rásť. Renomované značky, ktoré sa zaoberajú distribúciou výživových doplnkov, doporučujú konzumovať po tréningu nejaký proteínový doplnok, nakoľko ten napomáha rastu svalstva a jeho regenerácii, hlavne srvátkových bielkovín bohatých na leucín, ktoré sú vedľajším produktom pri výrobe syrov.

Mnohí ich užívajú

Prieskum firmy Mintel z roku 2017 vykázal, že 27% britov užíva po športovom výkone výživové doplnky vo forme nápojov, ako aj proteínové tyčinky a nápoje. Toto číslo na zvýšilo na 39% v kruhu tých, ktorí cvičia viac ako jedenkrát týždenne. Avšak polovica opýtaných, ktorí užívajú proteínové doplnky, sa nevedela vyjadriť k tomu, či spozorovali nejaký účinok.  

Výsledky výskumov v spojitosti s touto témou sú odlišné. Výsledky výskumu z roku 2014, ktorého správa mala až 36 strán, dokazujú, že výživové doplnky na báze bielkovín nemajú vplyv na silu svalov počas prvých týždňov. Po čase a vtedy, kedy sa cvičenie stáva namáhavejším a tvrdším, výživové doplnky prispievajú k rastu svalovej hmoty. Výskum však poukazuje aj na to, že tieto zmeny nie sú dlhodobo dokázateľné. Ďalšia štúdia z roku 2012 dokazuje, že bielkoviny zvyšujú fyzickú výkonnosť, pomáha pri regenerácii svalstva po tréningu a rastu telesnej hmotnosti, ale v záujme optimálneho účinku je potrebné bielkoviny kombinovať s uhľohydrátmi, ktoré sa rýchlo vstrebávajú.

Nepotrebujeme výživové doplnky?

I keď športovci a nadšenci posilňovní majú úžitok z konzumácie bielkovinového nápoja po tréningu, to ešte neznamená, že je potrebná konzumácia ďalších výživových doplnkov. Väčšina ľudí konzumuje omnoho viac bielkovín, než aká je skutočná potreba bielkovín - vyjadril sa Kevin Tipton, profesor športu na univerzite v Stirlingu. “Nepotrebujeme užívať výživové doplnky. Je pohodlnejšie prijímať bielkoviny touto cestou, avšak tieto neobsahujú nič také, čo by sme nemohli prijať aj konzumáciou jedla. Proteínové tyčinky sú len cukor, s extra dávkou bielkovín.”

Tipton dodal, že aj samotní kulturisti povedali, že tieto výživové doplnky nie sú tak dôležité, ako tvrdia v reklamách. “Kladie sa príliš veľký dôraz na to, ktorý doplnok je lepší, namiesto toho, aby sa do popredia dostala dôležitosť tréningu.”

Kto potrebuje viac bielkovín?

Väčšina odborníkov súhlasí s Tiptonom v tom, že najlepšie je, pokiaľ bielkoviny prijímame jedlom. Existujú však výnimky, napríklad športovci, u ktorých je problematické dosiahnuť príjem dennej dávky proteínov, vyjadril sa Greame Close, profesor humánnej psychológie Univerzity Johna Moorsa v Liverpooli. “Myslím si, že mnohí majú vyššiu potrebu bielkovín, než aká je u bežného človeka, takže výživové doplnky dokonale spĺňajú tento cieľ.” - povedal. V takomto prípade môže byť proteínový kokteil veľmi užitočný.

Profesorka zdravovedy a športu na univerzite v New Castle, Emma Stevenson, spolupracuje s takými firmami, ktoré vyrábajú jedlá so zvýšeným obsahom bielkovín (napríklad keksíky), určené pre starších ľudí. “Ako starneme, čoraz viac musíme dohliadať na to, aby sme si udržali optimálne svalstvo, inak ostaneme krehkí a menej aktívni” - tvrdí.

Našťastie je ťažké konzumovať z bielkovín príliš veľa. I keď je určená istá horná hranica určujúca príjem bielkovín, je priam nemožné túto hranicu dosiahnuť, povedal Tipton. Niektorí dietológovia tvrdia, že vysoký príjem bielkovín môže mať zlý vplyv na pečeň a kosti, ale u zdravých ľudí je na to minimálna šanca. Pokiaľ niekto má problémy s pečeňou, vtedy nastáva problém pre vysoký príjem bielkovín, avšak v ostatných prípadoch je riziko minimálne.

Avšak kým bielkovina sama o sebe nie je škodlivá, zatiaľ proteínové tyčinky s vysokým obsahom uhľohydrátov môžu spôsobiť tráviace ťažkosti, ako napríklad plynatosť a nadúvanie, či bolesti brucha. Emma Stevenson doporučuje, aby sme dôkladne preštudovali štítok na zadnej strane produktu. Vyjadrila sa, že: “Tieto výživové doplnky obsahujú veľmi často veľké množstvo kalórií a cukru. Takže netreba si automaticky myslieť, že čo má vysoký obsah bielkovín, je zarovno aj zdravé”.

 

Zdroj:
http://www.bbc.com/future/story/20180522-we-dont-need-nearly-as-much-protein-as-we-consume

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu