head

Doplnenie vitamínov na konci zimy z prírodných zdrojov | Aké sú príznaky nedostatku vitamínov?

V chladných mesiacoch sa zásoby živín pomaly vyprázdňujú
V chladných mesiacoch sa zásoby živín pomaly vyprázdňujú
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Urobíte všetko správne pre celkový dobrý pocit, a predsa nepociťujete dostatočné nadšenie? Nečudujte sa, pretože váš organizmus v tomto období spotrebúva už svoje posledné zásoby. Preto je také dôležité doplnenie vitamínov na na konci zimy, ktorým môžete predísť aj vzniku jarnej únavy.
Pokiaľ ste tak doteraz ešte neurobili, doplnením vitamínov na konci zimy sa môžete opäť dostať do dobrej formy. Prezradíme vám, ktoré vitamíny budete potrebovať, ktoré typické zimné príznaky môžu zmierniť, a ako sa k nim dostanete najjednoduchšie.

Máte pocit, že nemáte náladu na nič, zle spíte a vždy máte pocit, že čoskoro ochoriete? Potom je tu naozaj najvyšší čas na doplnenie vitamínov na konci zimy.
Platí to aj v prípade, pokiaľ si mnohí položia otázku, na čo sa tomuto venovať, veď už čoskoro budeme mať čerstvé jarné ovocie a zeleninu. Presne takýto prístup je dôvodom častých infekčných ochorení na konci zimy, ako napr. chrípka, pretože náš organizmus azda v tomto období potrebuje najväčšiu vonkajšiu pomoc. Dokonca aj nebezpečne sa blížiaca jarná únava sa môže z časti odvíjať od toho, že sa v zimných mesiacoch vyprázdnia zásoby živín, vplyvom toho sa naruší rovnováha črevnej flóry. Doplnenie vitamínov na konci zimy berme preto vážne, pretože vďaka tomu môžeme predísť vzniku ťažkostí.

Ako sme už spomenuli, nedostatok vitamínov môže mať mnoho konkrétnych príznakov. Z týchto príznakov je možné  zistiť, ktorých vitamínov máme nedostatok. Pozrime sa na najčastejšie ťažkosti.

Nedostatok vitamínu D

Doplnenie vitamínu D je dôležité

Zvyšuje riziko vzniku kožných ochorení, jeho typickým príznakom je, že ľahšie ochorieme na sezónne infekčné ochorenia, prípadne sa zosilnia už existujúce zápalové ochorenia, okrem iného aj ťažkosti s kĺbmi. Vplýva aj na trávenie, trvalý nedostatok vitamínu D spôsobuje poruchy metabolizmu, oslabuje kostné tkanivá, tiež ovplyvňuje duševný a fyzický výkon. Budeme viac unavení, podráždení, dokonca nedostatok vitamínu D je aj jednou z častých príčin zimnej obezity. Tento vitamín sa produkuje v koži, počas zimného doplnenia vitamínov, kedy je menej slnečného svetla, konzumujme čo najviac pečene, morských rýb, liečivých húb, hrášku, vajec a mliečnych výrobkov.

Nedostatok vitamínu A

Jeho nedostatok naznačuje najmä častejší výskyt suchej, popraskanej, vráskavej pleti, pomalšie hojenie rán, slabnúci zrak, stupňovanie vypadávania vlasov a častejší výskyt infekčných ochorení. Konzumujme čo najviac pistácií, mrkvy, pečene, mliečnych výrobkov, pomocou ktorých si vitamín A môžeme doplniť najjednoduchšie.

Nedostatok vitamínu E

Slabnúci imunitný systém, suchá pokožka, zvýšenie krvného tlaku, zápaly. Pokiaľ registrujeme tieto príznaky, je možné, že sa hladina vitamínu E v našom organizme znížila. V takom prípade môžu veľmi pomôcť rôzne oleje, v prvom rade sójový, kukuričný a kokosový olej, ale výborným zdrojom vitamínu E sú aj mandle, píniové oriešky, orechy, celozrnné obilniny, vajcia, morské ryby a špenát.

 

 

Nedostatok vitamínu K

V mnohých prípadoch je jeho následkom zvýšená porucha pamäti, zlé trávenie. Poruchy trávenia sa odvíjajú od narušenia rovnováhy črevnej flóry. Nakoľko väčšiu časť vitamínu K produkujú probiotické baktérie, ich doplnením v podstate môžeme regulovať aj množstvo vitamínu K.

To znamená, že doplnenie vitamínu môžeme v prvom rade zabezpečiť užívaním probiotík. V tomto prípade, samozrejme, nezabudnime ani na príjem prebiotík (potravinovej vlákniny), ktoré slúžia ako potrava pre probiotické baktérie. Najlepšie urobíme, pokiaľ budeme užívať symbiotiká, ktoré rovnako obsahujú pre- aj probiotiká. Dobrým riešením je ešte aj konzumácia fermentovaných sójových bôbov, sušených sliviek, vaječných žĺtkov, kyslej kapusty, kvasených uhoriek, šípok a riasy spirulina.  

Nedostatok vitamínu C

Najčastejšie príznaky sú únava, zlá nálada, chudnutie, častá a trvalá bolesť kĺbov, a tiež ťažkosti spôsobené oslabeným imunitným systémom. V zimnom období sa k potrebnému množstvu vitamínu C dostaneme najjednoduchšie konzumáciou citrónu, pomarančov a kiwi, ale ešte účinnejšie sú šípky, o ktorej účinkoch uverejnil DrNaruraSupergreens zaujímavý článok. ktoré ho obsahujú ho veľmi vysokom množstve. A ešte niečo: vitamín C podporuje vstrebávanie železa, podporuje zúžitkovanie vitamínu E, preto pri dopĺňaní železa a vitamínu E nezabudnime ani na zvýšený príjem vitamínu C.

Nedostatok vitamínu B

Dokopy rozlišujeme deväť druhov vitamínu B, spomedzi nich sa nedostatok vitamínov na konci zimy týka hlavne vitamínu B1. Jeho následkom môže byť chronická únava, poruchy spánku a skleslosť, ale môže spôsobiť aj tráviace poruchy. Obsahujú ho olejnaté semienka, mliečne výrobky a celozrnné obilniny, ale aj pečeň a bravčové mäso. Ich konzumáciou môžeme napraviť potrebnú hladinu vitamínu B1. Zriedka, ale môže sa znížiť aj hladina vitamínu B2 (zápal kože, vysušené pery), čo sa môže stať vplyvom narušenia rovnováhy črevnej flóry. Tento stav môžeme najrýchlejšie vyliečiť užívaním už spomenutých symbiotík, resp. konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov, pečene vajec, obličiek.

Užívanie doplnkov výživy

Je to dobrá otázka, pretože práve užívanie doplnkov výživy sa ukazuje ako komplexné riešenie. Je to pravda, avšak nezabudnime, že väčšina vitamínov sa dokáže dokonale vstrebať iba v prípade, pokiaľ sú prijímané v prírodnej forme. Preto sa počas doplnenia vitamínov na konci zimy pokúsme radšej sústrediť na zmenu stravovania a užívanie probiotík.

Zdroje:
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog/sipky-na-dietu-proti-prechladnutiu-a-zapalom
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600246/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3997530/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2912737/
https://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-e
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18160753
https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu