V staroveku sa petržlen považoval viac za liečivú rastlinu, ako za koreninu, čo pre Vás nebude prekvapujúce, ak spoznáte túto fantastickú rastlinu trocha viac.
V Ríme dávali gladiátorom petržlen , pretože si mysleli, že im to zvýši silu. Gréci používali túto aromatickú rastlinu na močopudné účely.
Koreň aj listy petržlenu majú rovnako dobré močopudné účinky, čo zistili už aj starovekí Gréci, preto ho s obľubou používali na liečebné účely. Pri infekciách močových ciest a prechladnutí Vám môže pomôcť koreň petržlenu, ktorý prakticky prečistí Vaše obličky. V rámci prevencie pomáha petržlenový čaj proti vzniku obličkových kameňov.
Petržlen má vynikajúce alklizujúce účinky, zmierňuje rôzne ochorenia čriev , žalúdočné problémy a pomáha v liečbe prekysličeného organizmu. Petržlen okrem toho podporuje trávenie: ak Vás trápi zápcha, pite petržlenový čaj! Jednu polievkovú lyžicu nakrájanej petržlenovej vňate a koreňa obarte šálkou vody, nechajte lúhovať 15 minút a vypite.
Ak zjete príliš korenisté jedlo, alebo cibuľu, a predsa nechcete, aby ste v spoločnosti museli vysedávať so zatvorenými ústami, prežujte trocha petržlenovej vňate! Pomôže zakryť silné vône a osvieži Váš dych.