Predíďte alergickým a vírusovým ochoreniam, skoncujte s tráviacimi problémami svojho dieťaťa pomocou probiotík! Ak v organizme Vášho dieťaťa nie sú probiotiká zastúpené v potrebnom množstve, pomocné baktérie nedokážu vykonávať svoju funkciu a ich nedostatok môžu naznačiť vírusové infekcie, astma, ekzém a neustála vyčerpanosť.
Prospešné baktérie žijúce v hrubom čreve zabezpečujú rovnováhu nášho organizmu, odolnosť imunitného systému, a tiež zdravé trávenie. Imunitný systém detí ešte nie je natoľko silný, ako imunitný systém dospelých, častejšie sa dostanú do nového prostredia – do jaslí, škôlky, školy, družiny -, čo znamená zároveň aj nové mikrobiologické prostredie, ku ktorému sa musí ich organizmus prispôsobiť. Vplyvom antibiotickej kúry, stresu, jednotvárnej, nezdravej stravy alebo infekcií žalúdka a čriev, sa môže rovnováha narušiť a organizmus oslabiť. Nadúvanie, nechutenstvo, skleslosť, to všetko môže naznačovať, že v organizme nášho dieťaťa nie je potrebné množstvo probiotík, čo môže viesť k poškodeniu tráviaceho traktu a imunitného systému.
Ak musí naše dieťa kvôli chorobe užívať antibiotiká, je obzvlášť dôležité, aby sme dbali na doplnenie probiotík. Antibiotiká sú síce proti patogénom účinné, ale nevyberajú si: zničia nielen zlé, ale aj prospešné baktérie, preto môžu napáchať škodu v črevnom trakte a aj v imunitnom systéme. Preto je dôležité, aby sme okrem antibiotík podávali deťom aj probiotiká, podľa možnosti také, ktoré obsahujú viac druhov živých, humánnych baktérií. Dobrým riešením je, keď i vyberieme symbiotiká, čiže taký prípravok, ktorý obsahuje aj prebiotiká, pretože týmto nielenže doplníme do organizmu prospešné baktérie, ale zároveň aj podporíme ich rozmnožovanie. Ako prírodný zdroj probiotík môžeme na tanier našich detí dať kyslú kapustu, kyslé uhorky, kefír, srvátku, prírodné jogurty a zrelé, mäkké syry.
Zdroj: https://www.webmd.com/children/news/20101128/children-may-benefit-from-probiotics-prebiotics