Či už z radosti, ľútosti, nudy alebo len z jednoduchej pažravosti sa ľahko stávame „závislými od maškrtenia“. Pritom z pohľadu zdravého tráviaceho systému existuje len málo vecí, ktoré sú preň horšie ako maškrtenie.
Maškrtenie je, ako keby sme svoje telo pomaly zásobovali chutnými ale o to škodlivejšími jedmi. Nakoľko tieto maškrty neobsahujú vlákniny, ich konzumácia môže zapríčiniť zápchu. Dôsledkom tohto sa usadeniny a toxické látky pravidelne nevyprázdňujú z organizmu, čoraz väčšmi sa nahromaďujú a pekne pomaly začíname priberať. Odhodlaní „maškrtníci“ si preto vytvárajú problémy sami, nakoľko predmet ich záľuby zabraňuje správnym funkciám trávenia a metabolizmu.
Maškrty „zabijaci enzýmov“
Maškrtenie vo veľkej miere ovplyvňuje tvorbu tráviacich štiav, v prvom rade žalúdočnej kyseliny. Typický je pokles kyseliny chlorovodíkovej, čo môže mať veľmi vážne dôsledky. Keď sa zníži hladina kyseliny chlorovodíkovej, podžalúdková žľaza nedostáva impulzy, ktoré podmieňujú tvorbu tráviacich enzýmov. Vtedy sa trávenie stáva ťažkou, často bolestivou tortúrou. V záujme nášho zdravia sa preto týmto maškrtám radšej vyhýbajme. V prípade, že predsa len neodoláme pokušeniu, konzumujme potravinové doplnky s obsahom enzýmov, ktoré takto nahradia chýbajúce enzýmy, ktoré nie sú produkované v dostatočnom množstve v dôsledku zlého fungovania pankreasu.