Väčšina ľudí urobí všetko pre upravený vzhľad a venuje tomu veľa času. Prečo však nevenujeme toľkú pozornosť aj na vnutornú čistotu? Na túto otázku mnohí nedokážu odpovedať, alebo len krútia hlavou i napriek tomu, že pravidelná kúra na očistu čriev je nevyhnutná, bez nej nedokáže organizmus správne fungovať. Kúru na očistu čriev je možné vykonať aj doma.
O zovňajšok sa príkladne staráme, avšak zabúdame na vnútornú čistotu. Nadarmo máme kopu kozmetických prípravkov, pokiaľ do svojho života nezaradíme pravidelné vykonanie kúry na očistu čriev. Nahromadené a usadené toxické látky môžu totiž spôsobovať nemalé množstvo vážnych ochorení.
V organizme nahromadené a usadené toxické a odpadové látky môžu spôsobovať mnoho ťažkostí a ochorení, preto je potrebné ich odstrániť. Najlepším spôsobom na to je zaradenie vykonania pravidelnej kúry na očistu čreva do života.
Avšak prečo je k tomu potrebná aj pomoc zvonka? Prečo nepostačuje na odstránenie toxických látok prirodzená detoxikácia organizmu? Bohužiaľ skutočnosť, že bez pravidelne vykonanej kúry sa organizmus nedokáže vysporiadať s prijatými toxickými látkami, je čoraz známejší.
Vplyvom dnešného, zmeneného spôsobu života sa do organizmu dostane také množstvo toxínov, ktoré je nemožné spracovať bez pomoci. Tu máme na mysli v potravinách obsiahnuté prídavné látky, rafinovaný cukor a múka, alebo hoci aj pitná voda, či znečistené ovzdušie.
Pokiaľ nemáme dostatočný pohyb, popri tom sme vystavení aj stresu, toxické látky sa z organizmu vyplavujú ešte ťažšie. Vhodná kúra na očistu čriev môže poskytnúť pomoc telu v detoxikácii, ako v liečbe, či odstránení príznakov, ochorení vzniknutých vplyvom toxických látok.
Kúra na očistu čriev môže zachrániť hoci aj život, pretože toxické látky a odpadové látky, nahromadené v hrubom čreve môžu okrem porúch metabolizmu dokázateľne spôsobiť aj rakovinu hrubého čreva.
V záujme zachovania zdravia sa v každom prípade doporučuje vykonať na jar a na jeseň kúru na očistu čriev, čo môže mať pozitívny vplyv aj na črevnú flóru. Črevná flóra zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v procese trávenia, jej prospešné baktérie sa nezúčastňujú iba na produkovaní jednotlivých vitamínov a enzýmov, ale zabraňujú aj premnoženiu škodlivých mikroorganizmov, produkujúcich rôzne toxické látky.
Vykonaním kúry na očistu čriev pomôžeme organizmu pri obnovení rovnováhy črevnej flóry. Zatiaľ čo jesenná kúra na očisti čriev má skôr preventívny charakter, kúra na očistu čriev, vykonaná na jar je najlepším spôsobom odstránenia toxických a odpadových látok.
Pokiaľ spozorujeme také príznaky, ktoré nie sú následkom nejakého všeobecne známeho ochorenia, v každom prípade sa doporučuje vykonanie kúry na očistu čriev. A o ktoré príznaky ide? Zapálená, aknózna pleť, tráviace poruchy, chronická zápcha, opakujúca sa hnačka a nadúvanie.
Medzi príznaky, upozorňujúce na nahromadené toxické látky, môžeme zaradiť aj opakujúce sa bolesti bruch, bezdôvodná únava a skleslosť a celkový zlý pocit.
Kúra môže poskytnúť účinnú pomoc pri zmiernení príznakov, alebo hoci aj pri ich odstránení.
Rovnako sa doporučuje vykonanie kúry na očistu čriev v prípade infekcie Candida, resp. v prípade alergie, alebo keď často trpíme takými infekčnými ochoreniami, ako napr. chrípka. Pomocou kúry sa totiž môže vplyvom toxických látok oslabený imunitný systém aj posilniť.
Kúru na očistu čriev možno vykonať aj pomocou liečivých rastlín a čajmi na očistu čriev, ktoré podporujú peristaltiku čriev. Avšak v prípade dôkladnejšej kúry na očistu čriev sa oplatí brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov. Jedným z nich - snáď najdôležitejší - je výber výlučne kvalitných produktov. Tieto sú síce cenovo drahšie, avšak v tomto prípade naozaj platí, že nízka cena často súvisí aj s nízkou kvalitou. Nenechávajte to na náhodu, pretože sa môže stať, že kúra na očistu čriev, vykonaná pomocou lacnejšieho produktu, neprinesie želaný účinok.
Kúra na očistu čriev je účinná v tom prípade, pokiaľ sa okrem zvyškov prijatej potravy a usadenín, nahromadených v črevách, vyplavia z organizmu aj toxické látky a parazity. Odpadové látky sú pre parazity ideálnou živnou pôdou: tu sa vedia nerušene vyvíjať a rozmnožovať, živia sa potravou, ktorá sa dostane do čriev, následkom čoho sa môžu prejaviť aj stavy nedostatku.
Počas metabolizmu parazitov vznikajú toxické látky, čo prispieva k oslabeniu imunitného systému, zníženia množstva prospešných baktérií, zároveň to môže mať vplyv na vznik rakoviny hrubého čreva.
Dobrá kúra na očistu čriev by nemala pozostávať iba z vláknin, mala by obsahovať aj antiparazitárne zložky, mala by byť vhodná na detoxikáciu organizmu (očista pečene), mala by podporiť rozmnožovanie prospešných baktérií v črevách a mala by sa postarať aj o doplnenie potrebných vitamínov a minerálnych látok. Pred výberom vhodnej kúry na očistu čriev sa oplatí vyžiadať si overené referencie od tých, ktorí už majú v tejto oblasti skúsenosti (hoci aj na stránke NaturalSwiss).
Je potrebné si uvedomiť, že účinnú očistu čriev nemožno dosiahnuť v priebehu niekoľkých dní. Doporučovaná dĺžka kúry na očistu čriev sú tri mesiace. K dokonalému odstráneniu rokmi nahromadených toxických látok a usadenín je tento čas potrebný. Tento čas postačí aj na to, aby sme sa zbavili tráviacich problémov a ťažkostí s vyprázdňovaním, bolestí a nepríjemností, ako aj na to, aby jednotlivé zložky mohli naplno rozvinúť svoje účinky. Kúra na očistu čriev, ktorá trvá kratší čas, sa doporučuje iba v obzvlášť odôvodnených prípadoch, avšak aj v tom prípade by mala trvať minimálne 10 dní.
Čoraz častejšie sa spomína dôležitosť zdravého črevného traktu pre celkovú pohodu a pri predchádzaní rôznych ochorení. K tomu, aby to tak naozaj bolo, je nevyhnutná konzumácia vláknin na očistu čriev. V článku sme zhrnuli, kedy a ako pomáhajú vlákniny.
Zlé trávenie (dyspepsia), nedostatkové stavy, slabý imunitný systém, problémy s pokožkou: toto všetko môže mať na svedomí nesprávna činnosť čriev. Dobrou správou je, že toto tak vôbec nemusí byť. Pokiaľ nepríjemné príznaky nevyvoláva nejaká orgánová zmena, môžeme im predísť udržiavaním črevnej sústavy, alebo ich úplne odstrániť.
V tomto nám môžu pomôcť vlákniny na očistu čriev, a výživové doplnky na detoxikáciu a očistu čriev, ktoré ju obsahujú. Tieto prispievajú k upraveniu správneho fungovania čriev.
Sme vo výhode, pokiaľ je potreba vyjadriť sa ku konzumácii vláknin v ideálnom množstve, nakoľko na rozdiel od ostatných potravín, vieme ponúknuť konkrétne čísla. Podľa odporúčania Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb Spojených štátov (The Department of Health and Human Services) totiž, by mali ženy konzumovať denne minimálne 28 gramov vlákniny, kým u mužov je to denne minimálne 35 gramov. Smutné je, že celkový denný priemer konzumácie je značne nižší. Ba čo viac, pokiaľ sa zameriame na mladšiu generáciu, výsledky sú ešte horšie, za čo sa treba poďakovať v prvom rade jedlám rýchleho občerstvenia.
Vonkoncom nie je prehnané tvrdenie, že bez vláknin na očistu čriev nie je náš organizmus schopný optimálne fungovať, a je len otázkou času, kedy sa začnú prejavovať zdravotné ťažkosti a následne rôzne ochorenia. Avšak skôr, než sa pustíme do vymenovania najdôležitejších vlastností vláknin, je potrebná ešte jedna veľmi dôležitá doplňujúca informácia: poznáme totiž dva druhy potravinovej vlákniny, a to vo vode rozpustnú a nerozpustnú. Správanie a účinok týchto vláknin na naše zdravie je z viacerých hľadísk odlišné.
Vláknina rozpustná vo vode: sem sa zaraďuje napríklad inulín, pektín a beta glukán, ktoré viažu na seba vlhkosť v črevách, následkom čoho vytvárajú látku gélovej konzistencie. Spomaľujú trávenie, čím sa zlepšuje metabolizmus a vstrebávanie živín. Okrem toho znižujú hladinu cholesterolu, regulujú zvyšovanie hladiny krvného cukru po jedle, chránia sliznicu čriev, a úpravou metabolizmu tukov a uhľohydrátov prispievajú aj k redukcii nadváhy. Slúžia ako výživa pre probiotické baktérie, čím podporujú rovnováhu črevnej flóry a tým aj fungovanie imunitného systému. Úspešne ich možno aplikovať v prípade hnačky.
Vláknina nerozpustná vo vode ( celulóza, lignín, hemicelulóza): zvyšuje objem stolice, zároveň urýchľuje jej vylúčenie. Znižuje riziko kario-vaskulárnych ochorení a cukrovky - diabetes, chráni zdravie hrubého čreva. Nakoľko vyvoláva pocit sýtosti, pomáha pri dosiahnutí ideálnej hmotnosti, a dobre poslúži aj pri odstránení chronickej zápchy.
Vláknina je najlepším prírodným detoxikantom a čističom čriev. Viaže a odstraňuje toxíny, a v podstate doslova zoškriabe z črevných stien nahromadené odpadové látky. Tento účinok znásobuje aj to, že urýchľuje prirodzený pohyb čriev - peristaltiku.
Samozrejme, ideálne by bolo, keby každý konzumoval dostatočné množstvo jedál a tekutín s obsahom vláknin, avšak tak to nie je. V jedálničku mnohých z nás je totiž veľmi nízky pomer ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín, a rovnako v malom množstve konzumujeme aj liečivé huby (napr. shitake), psyllium (šupka zo semien skorocelu) a chia semienka. bohaté na vlákniny.
Na prvom mieste, samozrejme, je potrebné spomenúť zmenu jedálnička, to znamená zvýšiť príjem vláknin na očistu čriev. Okrem už spomenutých chia semienok, psyllia a huby shitake sa doporučuje konzumovať denne aj cibuľu, zemiaky, citrusové plody, raž, jablká, banán, jahody, kapustu, čakanku, paradajky.
Pokiaľ však očakávame okamžitý výsledok, nakoľko sa už objavili prvé ťažkosti, alebo si chceme byť istí, že organizmu dodáme správne množstvo vláknin, zvoľme si niektorý z výživových doplnkov s vysokým obsahom vlákniny. Tieto môžeme použiť aj v rámci kúry na očistu čriev, či všeobecnej očisty čriev.
Dohliadajme na to, aby sme kupovali kvalitné a overené produkty obsahujúce výlučne prírodné látky. Informácie ohľadom týchto produktov sa dozvieme najjednoduchšou cestou na tých fórach, kde užívatelia zverejňujú svoje skúsenosti a referencie.
Najjednoduchšia forma ako udržať telo zvnútra čisté je konzumácia čaju na očistu čriev. Bylinky na prečistenie čriev sú známe už stáročia. Pomôže zbaviť sa v hrubom čreve nahromadených toxických látok a usadenín, čím sa zlepší aj náš celkový stav.
Pozbierali sme pre vás najlepšie čaje na očistu čriev a aj to, aký majú na náš organizmus vplyv.
V skutočnosti neexistuje presný dátum na to, kedy nadíde čas, aby sme začali piť čaj na očistu čriev vo forme kúry. Mali by sme však myslieť na fakt, že škodlivé látky sa do nášho organizmu dostávajú pravidelne, aj keď nechtiac. Stačí si spomenúť na prídavné látky, mastné, ťažko stráviteľné/ťažko vyprázdniteľné jedlá. Preto ročne minimálne dvakrát nezaškodí urobiť si očistu nejakou prirodzenou a šetrnou metódou aj vtedy, ak fyzicky ešte necítime škodlivé účinky toxínov.
Nezávisle od kúry vykonanej dvakrát ročne, aj náš zdravotný stav môže indikovať potrebu konzumácie čaju na očistu čriev po dobu dvoch – troch týždňov. Náš organizmus pravidelne naznačuje, pokiaľ niečo nie je v poriadku, a my sme tieto varovné signály povinní brať vážne. Čaj na čistenie čriev môže byť aj akousi prevenciou.
Nakoľko účinnosť nášho imunitného systému úzko súvisí so zdravím črevnej flóry, prvé príznaky sprostredkúva tráviaci systém. Pokiaľ nezačneme včas konať, naša prirodzená obranyschopnosť sa značne zníži.
Nedostatočne fungujúci imunitný systém nás urobí náchylnými na sezónne ochorenia, na rôzne alergie, a to je len vrchol ľadovca. Nie je vylúčený vznik autoimúnnych, alebo degeneratívnych ochorení, rôznych nedostatkových stavov – ktoré sú spôsobené nedostatočnou látkovou výmenou, alebo aj vznik zhubných nádorov.
Existuje mnoho na očistu čriev a detoxikáciu, nezabúdajme však, že samé o sebe nie sú schopné zázrakov. Pokiaľ konzumujeme nezdravé jedlá, vypitie jednej šálky liečivého čaju naše problémy nezmiznú. Dôležitá je vyvážená strava. Pitie čaju na očistu čriev môžeme stupňovať hlavne zvýšením príjmu vlákniny, na čo je najlepšie zaradenie čerstvého, surového ovocia a zeleniny do každodenného jedálneho lístka. Dôležitý je aj pravidelný pohyb, ale pomôcť nám môže aj joga, alebo meditácia.
Kamilky: väčšinou sú známe svojim upokojujúcim účinkom, avšak kamilky patria medzi najúčinnejšie čističe čriev. Výborne riedia stolicu, prispejú k pravidelnému a dôkladnému vyprázdňovaniu a vďaka upokojujúcemu účinku miernia zápal sliznice čriev. Odvar z kvetov kamiliek vynikajúci dezinfikuje – aj pri vonkajšom použití, prispieva k hojeniu rán a je jedným z najlepších prírodných liekov na spanie. Zmierňujú príznaky stresu a nervozity, ktoré v prvom rade poškodzujú náš tráviaci systém. Konzumujme ho ráno a/alebo večer pred spaním, podľa možnosti neochutený.
Žihľava: jedna z najstaršie používaných rastlín v ľudovom liečiteľstve. Posilňuje imunitný systém, je bohatá na vitamíny A, C a K, ďalej na kremík, fosfor, vápnik, horčík, mangán a draslík. Má výborný laxatívny a močopudný účinok, čistí obličky, zbavuje obličkových kameňov, posilňuje pečeň. Tieto vlastnosti ju vyzdvihujú do významnej pozície, pretože nezastáva iba úlohu čaju na očistu čriev, ale detoxikuje aj takmer všetky vylučovacie orgány, čím urýchľuje prirodzené čistiace procesy.
Slez (Ibiš): podobne ako kamilky, reguluje činnosť čriev, účinne, ale šetrne dezinfikuje, preto si z neho môžeme pokojne uvariť čaj na očistu čriev aj v prípade črevných problémov (napr. IBS), bez podráždenia.
Artičoky: dnes sú už dostupné takmer všade, avšak väčšina ľudí ich tvrdé listy a drevitú stonku vyhadzuje. Tieto však môžu byť po nakrájaní a vysušení na slnku účinným základom na čaj na očistu čriev. Neodstráni iba v črevných záhyboch nahromadené odpadové látky, ale odstránia aj nepríjemné nadúvanie, kŕče spôsobené tvorbou plynov v dôsledku zlého trávenia. Okrem toho, vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu, odvar z artičok doplní chýbajúce minerálne látky a vitamíny.
Rasca a fenikel: pokiaľ z dôvodu nahromadených usadenín a toxínov trpíme nadmernou tvorbou plynov, čo spôsobuje nadúvanie, kŕče v spodnej časti brucha, nutkanie na odgrgnutie a na vetry, odvar z týchto dvoch príbuzných rastlín nás ľahko a rýchlo zbaví nepríjemných príznakov.
Púpava: koreň a listy tejto rastliny sú bohaté na horké látky, ktoré zosilňujú činnosť pečene, stimulujú činnosť obličiek a prispievajú k prirodzenej očiste čriev. Je bohatá na vitamíny, ktoré sú pre organizmus nevyhnutné, minerálne látky a antioxidanty. Z púpavy môžeme uvariť výborný čaj na očistu čriev, ktorý navyše zvyšuje vylúčenie usadených tukov, takže môže byť účinným pomocníkom aj počas rôznych diét.
Rešetliak: jeho kôra účinne stimuluje peristaltické pohyby čriev, čím prispieva k dôkladnému odstráneniu stolice a toxických látok, reguluje pravidelnosť vyprázdňovania. Nakoľko ide o veľmi šetrné preháňadlo, tento čaj je možné piť takmer neobmedzene.
Na túto otázku, samozrejme, neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože každý organizmus je iný, zloženie našej črevnej flóry a mikroorganizmov žijúcich v črevách je jedinečné. Najlepšie je, pokiaľ budeme odvary obmieňať, prípadne ich kombinovať. Ešte jednoduchším a účinnejším riešením môže byť, pokiaľ sa rozhodneme pre hotové čajové zmesi na očistu čriev.
Zdroje:
Spoločnosť NaturalSwiss prispela k použitiu obsahu.