Na bolesť hlavy, na tráviace ťažkosti, na problémy s ďasnami, ale liečivú silu mäty môžeme úspešne využiť ešte v mnohých iných oblastiach. Pozrime sa na čo všetko je mäta dobrá!
Mätu s obľubou používali už aj starovekí lekári, časom si však právom získala svoje zaslúžené postavenie aj v ľudovom liečiteľstve.
Mätový čaj môže byť vynikajúcim prírodným riešením na žalúdočné a črevné problémy, zmierňuje nadúvanie, závraty a nutkanie na vracanie, a tiež podporuje trávenie.
1 čajovú lyžičku sušenej mäty, alebo 4-5 čerstvých mätových listov obarme 1 šálkou vody, 10 minút nechajme odstáť, preceďme a po vychladnutí pomaly vypime. Pozor: v prípade žlčníkových problémov bezpodmienečne konzultujte so svojím lekárom pred pitím mätového čaju!
Esenciálny olej z listov mäty - mentol, je tým, v čom sa ukrýva pravá sila rastliny. Mentol stimuluje krvný obeh, má silné antibakteriálne účinky a obsahuje vitamín C, mangán a železo. Mäta sa dokonale hodí k detoxikačnej kúre, preto ju smelo konzumujme, ak sa chceme zbaviť nahromadených toxínov, toxických látok. Vďaka jej dezinfekčnému a chladivému účinku vyčistí a zároveň upokojí náš črevný systém.
Či nás chytí bolesť hlavy kvôli frontu, alebo po stresujúcom dni, mäta nám môže vždy pomôcť. Ak nás trápi migréna, alebo silná bolesť hlavy, urobme si mätový obklad: navlhčime šatku v studenej vode, potom na látku nakvapkajme 4 kvapky mätového a 2 kvapky levanduľového esenciálneho oleja. Obklad si položme na čelo a oddýchnime si. Rovnako dobré môže byť aj to, ak si do spánkov vmasírujeme mätový esenciálny olej, pri tom si však dajme pozor na to, aby sa nám olej nedostal do očí a do kontaktu s poranenou pokožkou!
Nie náhodou obsahuje väčšina zubných pást mätu. Mäta totiž zaberá v oblasti ústnej hygieny popredné miesto. Vďaka silnému protivírusovému a antibakteriálnemu účinku pomáha zabrániť rozmnoženiu tých baktérií, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný dych a vznik zubného kazu.