head

Štiavec tupolistý - obľúbená liečivá rastlina indiánov

Štiavec tupolistý: aké sú jeho liečivé účinky?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Liečivé bylinky

Štiavec tupolistý je nielen výbornou surovinou pre prípravu šalátov, no svoje popredné miesto si získala aj ako liečivá rastlina. Americkí indiáni ju s obľubou používali na hojenie rán a tiež pre jej mnohé ďalšie  prospešné vlastnosti.

 

Štiavec tupolistý stimuluje funkciu pečene, napomáha tráveniu a je preto výborným detoxikačným prostriedkom s miernym laxatívnym účinkom. Jeho korene používali indiáni na zmiernenie  tráviacich ťažkostí a ako preháňadlo, veľký význam priraďovali aj listom tejto divoko rastúcej liečivej bylinky.

Lieči mnohé neduhy

Štiavec tupolistý (Rumex obtusifolius) je bohatý na antioxidanty a  flavonoidy s protizápalovým účinkom, taníny a vitamíny B , ktoré sú potrebné pre správne fungovanie nervovej sústavy. Okrem toho táto liečivá rastlina obsahuje aj horčík nevyhnutný pre zdravú funkciu srdca, ďalej železo, fosfor a vápnik. V štiavci, obzvlášť v  jeho koreni, sa vo veľkej miere nachádza rumicín so silnými antibakteriálnymi účinkami, ktorý dokáže zničiť aj mimoriadne odolnú baktériu Staphylococcus aerus.  V ňom obsiahnutý  glikozid stimuluje sekréciu žlče, čím napomáha správnej funkcie pečene, nahromadené toxíny sa tak dokážu z tela rýchlejšie odplaviť.

Všestranná starostlivosť o pokožku

Keďže rumicín má dezinfekčný účinok, obklad pripravený z odvaru štiavca sa účinne využíva pri  rôznych zápaloch kože. Obklad alebo masť zo štiavca upokojuje príznaky popálenín a prispieva k hojeniu psoriázy a ekzému, zabraňuje infekcii otvorených rán a abscesov, zmatňuje rušivé škvrny. Štiavec je dobre použiteľný na popŕhleniny, kedy sa zasiahnutá časť pokožky natiera listom. Obklad pripravený zo štiavca má upokojujúce účinky, ale je výborným prírodným liekom aj na liečenie vredov, žihľavky, svrbenia, bodnutia hmyzom, svrabu a zapálenú pokožku s akné. Efektívnejšie a praktickejšie je  použitie obkladu a odvaru súčasne.

Príprava čaju zo štiavca obyčajného :

Do šálky vložíme 1-2 polievkové lyžice štiavca a  zalejeme 2 dcl vriacej vody. Necháme odstáť 15 minút, následne scedíme. Podľa možnosti sa čaj neochucuje, odporúča sa piť denne 2 šálky, najlepšie na lačno. Pre dosiahnutie čo najlepších liečivých účinkov by ste po jeho vypití nemali jesť asi pol hodinu. Listy štiavca obsahujú oxaláty, ktorých prehnaná a dlho trvajúca konzumácia môže mať za následok vznik žlčníkových kameňov.

Vedeli ste?

V stredovekom Anglicku sa štiavcu pripisovala aj magická moc, domnievali sa, že jeho listy pomôžu proti urieknutiu bosorkami.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu