Kým Kleopatra používala šalviu ako prirodzené afrodiziakum, Indiáni ju volali na pomoc pri odháňaní duchov. Dnes je používaná predovšetkým ako korenina, pričom svoju roľu zohráva aj ako liečivá rastlina. Je bohatá na minerálne látky, vlákninu, jej flavonoidy, triesloviny a fytoestrogény sú liečivom na viaceré choroby. Šalvia je aplikovateľná nielen zvnútra, z nej pripravené obklady znamenajú účinnú pomoc aj pri rôznych kožných problémoch.
Vďaka svojim zložkám je šalvia vynikajúcim prostriedkom proti vnútorným aj vonkajším zápalom, dezinfikuje. Šťavu z listov rastliny možno použiť pri liečbe bodnutia hmyzom, urýchľuje hojenie rán, je účinnou zložkou krémov proti prirodzeným kožných hubám, ale poskytuje dobré služby aj pri liečbe vyrážok či vredov.
Svoje protizápalové účinky vyvinie aj v ústnej dutine. Ako kloktadlo pomáha pri liečbe zápalu ďasien, mandlí, hltana a ústnej dutiny, možno použiť pri paradentóze, uvoľnených zuboch, chorobách ďasien. Šalvia ničí škodlivé mikroorganizmy a huby, je účinná proti Staphylococcus aureus a Candide albicans. Dezinfikuje močové cesty a obličky, zmierňuje príznaky ochorení z prechladnutia, znižuje horúčku, odstraňuje zápal hrdla, podporuje vylučovanie hlienu z dýchacích ciest.
Šalvia ako prirodzený „dezinfikant“ a tlmič zápalov prispieva k liečbe črevných infekcií a enteritíd (zápalov čriev), je použiteľná proti baktériám Escherichia coli, proti rôznym salmonelovým baktériám, jej pomocou možno vyhnať z organizmu parazity a ich vajíčka.
Vďaka výdatnému množstvu vlákniny šalvia reguluje pohyby čriev, odstraňuje zápchu, stimuluje vyprázdnenie usadených odpadových látok, zvyšuje účinok detoxikačných procesov. Stimuláciou fungovanie žlčníka a pankreasu zlepšuje trávenie, vyženie nahromadené plyny a pôsobí proti nadúvaniu.
Okrem toho, že dezinfikuje a tlmí zápali, pôsobí proti kŕčom a zmierňuje menštruačné kŕče a príznaky menopauzy, najmä nepríjemné návaly tepla a potenie.