Dokážete sa vyprázdniť len ťažko a s námahou? Máte často tenkú stolicu? Neberte to na ľahkú váhu, nakoľko tenká stolica môže byť príznakom aj rakoviny hrubého čreva.
Tak ako konzistencia, aj tvar stolice závisí od mnohých faktorov. Ovplyvňujú ho konzumované živiny, ale aj to, koľko tekutín prijímame. Každému sa občas stane, že stolica sa odlišuje od tzv. normálu, avšak na čo poukazuje dlhodobo prítomná tenká stolica?
Pokiaľ si všimneme, že na toalete dokážeme niečo vyprodukovať pravidelne len po dlhšom vysedávaní a vynaloženej námahe, a stolica je tenšia, ako zvyčajne, tak pravdepodobne niečo nie je v poriadku s naším trávením, alebo tráviacim traktom.
Ľahko sa môže stať, že príčinou je nízka konzumácia vlákniny, ktorá v podstatne odľahčuje stolicu a pomáha pri pohybe čriev - peristaltike. Následkom tejto situácie je zápcha, ktorej výsledkom je kúskovitá , alebo tenká stolica.
Môžeme vymenovať niekoľko takých zmien, ktoré zabraňujú pohybu obsahu čriev a znemožňuje vyprázdnenie stolice normálnej hrúbky. Tenká stolica je výsledkom upchatia hrubého čreva, alebo akéhokoľvek zúženia v oblasti konečníka. Normálne vyprázdňovanie stolice ovplyvňuje mnoho faktorov, ako napríklad vnútorné hemoroidy, zväčšenie prostaty, prítomnosť polypov v hrubom čreve, či oslabený reflex vyprázdňovania stolice.
Neliečené zúženie čriev môže viesť k upchatiu čriev, ktoré je možné odstrániť len operatívne. Následkom Crohnovej choroby vznikajú v čreve zjazvené tkanivá, ktoré často spôsobujú upchatie ciev, vplyvom zápalových procesov zrasty v črevách vedú k ich zúženiu, zlepeniu. Zúženie hrubého čreva môže vzniknúť aj dôsledkom nádoru na hrubom čreve a rakoviny hrubého čreva.
Pokiaľ trpíme zápchou, treba si uvedomiť, že strava s nízkym obsahom vlákniny, bohatá na cukry a tuky, spomaľuje tráviace procesy. Vplyvom toho sa mení konzistencia stolice, vstrebáva sa väčšie množstvo vody z nej, následkom čoho sa ťažšie vyprázdňuje. Našťastie správnou stravou, podporujúcou trávenie a pohyb čriev - peristaltiku, je možné upraviť vyprázdňovanie. Zvýšený príjem potravinových vláknin, obzvlášť vo vode rozpustných napr. osemenie psyllia), prispievajú k liečbe zápchy a k úprave vyprázdňovania. Okrem iného pomáhajú aj potraviny obsahujúce probiotické baktérie. Aby sme urýchlil pohyb čriev - peristaltiku, venujme zvýšenú pozornosť pohybu a prijímaniu dostatočného množstva tekutín. Rakovina hrubého čreva ohrozuje hlavne ľudí v strednom veku, preto sa doporučuje pre nich občasný skríning rakoviny hrubého čreva, a rovnako aj pre tých, u ktorých sa v rodine toto ochorenie už vyskytlo.
Pokiaľ zápcha, alebo tenká stolica pretrváva dlhší čas, vyhľadajme lekára, ktorý určí ich príčinu rôznymi diagnostickými prostriedkami.