head

Aký je jednoduchý spôsob detoxikácie? Zeleninový deň!

Zeleninový deň možno nazvať aj 1 dňovou detoxikáciou. Krátky, ale účinný
Zeleninový deň možno nazvať aj 1 dňovou detoxikáciou. Krátky, ale účinný
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Zeleninový deň je pomerne jednoduchým spôsobom detoxikácie, ktorý sa odporúča najmä tým, ktorí sú svojou prácou, alebo domácimi povinnosťami natoľko zaneprázdnení, že majú strach pustiť do vyčerpávajúcej, dlhotrvajúcej detoxikačnej kúry, avšak snažia sa dodržiavať zásady zdravého životného štýlu. Táto metóda nie je ničím iným, iba zavedením jedného zeleninového dňa týždenne.

Zeleninový deň možno nazvať aj 1 dňovou detoxikáciou. Krátky, ale účinný, jeho pomocou sa do organizmu dostane veľké množstvo vláknin, a tráviaci trakt je v plnej miere odľahčený. V podstate ide o mini detoxikačnú kúru, pomocou ktorej sa naše telo očistí, metabolizmus zrýchli, čím sa naštartuje proces chudnutia, a v neposlednom rade zásobíme organizmus nepostrádateľnými živinami. Zeleninový deň, si vyžaduje iba minimálne prípravy,  navyše aj osvieži, dodá energiu, alebo nám dodá odvahu k detoxikačnému víkendu.  Ide o krátky čas, preto neoslabuje, ani nespôsobuje žiadne ťažkosti.

Táto metóda je najúčinnejšia, pokiaľ každý mesiac zavedieme jeden zeleninový deň raz týždenne, z hľadiska zdravia sa nám to určite vráti. Výsledok nebude okamžite viditeľný, avšak ide o dobré riešenie pre tých, ktorí s detoxikáciou začínajú.

Akú zeleninu si vybrať?

 

via GIPHY

Najlepšie je, keď si pre zeleninový deň vyberieme jeden, ale maximálne dva-tri druhy čerstvej zeleniny, ktorú máme najradšej, a z ktorej môžeme zjesť akékoľvek množstvo.

Jednou zo zeleniny s najlepším čistiacim účinkom je špenát. Odstráni zápchu, pomáha regenerovať sliznicu tráviaceho traktu.
Mrkva napomáha tráveniu, čistí pokožku a zlepšuje zrak, navyše vďaka svojmu vysokému obsahu beta-karoténu je vynikajúcim antioxidantom.
Uhorka je prirodzeným diuretikom, vypudením kyseliny močovej zmierňuje reumatické ťažkosti. Denná konzumácia uhorky má priaznivý účinok pre diabetikov, veď účinné látky nachádzajúce sa v šupke stimulujú činnosť pankreasu, a tým regulujú hladinu krvného cukru.
Kapusta zvyšuje tvorbu črevných plynov, pretože rozkladá hnijúce látky v čreve.
Zeler má silno alkalizujúce účinky, odstraňuje odpadové látky nahromadené v tkanivách. Draslík, ktorý sa v zeleri nachádza udržuje vo vyváženom stave tekutiny v organizme. Vláknina cvikly vyčistí z črevného systému usadené odpadové látky a toxíny, ale pomáha odstraňovať jedovaté látky aj z pečene a z obličiek. Nakoľko cvikla čistí črevá a zmäkčuje stolicu, jej konzumácia sa odporúča aj v prípade zápchy a zlatej žily - hemoroidov, navyše pôsobí aj antiparazitárne.

Na čo je nutné dohliadať?

V rámci zeleninového dňa môžeme samozrejme piť aj zeleninovú šťavu, dôležité však je, aby sme vypili aspoň 2 litre tekutín denne, ale neuškodí, pokiaľ jej vypijeme viac. Dôležité je, aby sme sa na tých 24 hodín úplne vyhli káve, alkoholu, sýteným nápojom a rovnako to platí aj v prípade fajčenia.


Hrušky - kľúč k detoxikácii

Sladké, šťavnaté a skutočný liek. Pokojne jedzte toľko hrušiek, koľko len vládzete: okrem toho, že čistia, sú pre náš organizmus skutočným zázrakom, pretože sú výborné na detoxikáciu a aj na prečistenie. Zistite viac o tom, prečo je dobrá hruška ako liek.
Toto ovocie s nízkym obsahom kalórií a vysokým obsahom živín považoval za jedlo Bohov už aj Homér. Teraz sa pozrime, prečo je tento jesenný plod taký výnimočný a v čom nám môže pomôcť!

Okrem vysokého obsahu vitamínov a minerálnych látok patrí hruška medzi najsilnejšie detoxikanty. Jej konzumácia prospieva nielen našim chuťovým bunkám, ale aj imunitnému systému. Vďaka vysokému obsahu vlákniny, jódu, fosforu, draslíka, vápnika, horčíka a železa je výborným zdrojom energie, a vitamíny B a C posilňujú imunitu.

Hrušky sú obzvlášť cenné kvôli schopnosti eliminovať kyseliny a čistiť krv. Vďaka ich schopnosti alkalizovať dokážu poskytnúť výbornú pomoc pri liečbe reumy, dny, ochorení obličiek a kôrnatení ciev: vďaka alkalizujúcemu účinku upravujú hladinu kyseliny močovej v organizme a rozpúšťajú kryštáliky kyseliny.

Pri konzumácii v podobe 3-8 dňovej kúry budeme môcť ich účinok zaručene cítiť. Na príjem dostatočného množstva tekutín však určite nezabudnime.
Alkalizujúcemu účinku hrušiek vďačíme aj za to, že priaznivo vplývajú aj proti zápalom: čerstvo lisovaná šťava z hrušiek môže priniesť úľavu pre zapálený žalúdok a liečiť ho.

Hrušky sú vynikajúce aj v prípade zápchy. Pektín, ktorý hrušky obsahujú, sú nestráviteľné uhľohydráty a zohrávajú dôležitú úlohu v tráviacich procesoch a pri vstrebávaní tukov. Vďaka tomu, že vytvára gélovitú látku, je možné hrušky aplikovať v prípade tráviacich ťažkostí, obzvlášť proti zápche, nakoľko zrýchľuje metabolizmus, takto strava prejde rýchlejšie črevným systémom. Pektín je, okrem iného, slúži ako potrava pre probiotické baktérie nachádzajúce sa v hrubom čreve, podporujúc takto udržiavanie rovnováhy črevnej flóry.
Konzumáciou hrušiek môžeme účinne bojovať aj proti príznakom zápalu čriev.

via GIPHY


Prečo je dobré konzumovať ľanové semienka?

Stretávame sa s nimi často, sú nimi posypané niektoré pekárenské výrobky, možno sme sa s nimi stretli vo forme oleja, avšak vieme vôbec prečo sú ľanové semienka zdravé?

Nájdu sa vo vašej kuchyni mleté ľanové semienka, alebo celé? Prípadne poznáte recepty, ktoré obsahujú ľanové semienka? Pokiaľ na obidve otázky odpoviete záporne, je čas zoznámiť sa so zázračnými účinkami, ktorými ľanové semienka disponujú.

Prospešné účinky

Ľanové semienka obsahujú veľké množstvo minerálnych látok, aminokyseliny (okrem iných aj tryptofan, ktorý má antidepresívne účinky), ako aj vitamíny B a C. Aj to prispieva k tomu, že pomocou ľanových semienok je možné znížiť vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu, čím je možné zároveň znížiť riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení.

Ľanové semienka okrem iného zmierňujú príznaky menopauzy a ťažkosti súvisiace s osteoporózou. Pokiaľ ľanové semienka konzumuje žena v období gravidity, podporuje tým vývoj mozgu plodu.

Ľanové semienka vďaka vysokému obsahu omega-3 a omega-6 mastných kyselín a antioxidačných lignanov, disponuje protizápalovými a protirakovinovými vlastnosťami. Protirakovinové účinky môžu pomôcť predovšetkým v prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva.

Ľanové semienka vynikajúco čistia črevá

Očista hrubého čreva ľanovými semienkami

Vlákniny, ktoré ľanové semienka obsahujú, dôkladne prečistia hrubé črevo, odstránia nahromadené usadeniny a toxické látky a podporujú prirodzený pohyb čriev - peristaltiku. Aplikáciou ľanových semienok vo forme kúry, môžu tieto odstrániť ťažkosti spôsobené IBS - dráždivým syndrómom čreva, ako aj napraviť rovnováhu črevnej flóry. Rovnako možno aplikovať ľanové semienka v prípade zápchy.

Vonkajšie použitie

V prípade zapálenej pleti, vyrážok, akné, je ľanový olej úspešne aplikovateľný, ktorým je možné liečiť príznaky spálenej pokožky po slnení, psoriázy a ekzému, ako aj vďaka antioxidačným účinkom prispieva k prevencii vzniku vrások a k ich zmierneniu. Rovnako je možné použiť ľanové semienka na vlasy - ľanový olej podporuje ich rast, a naopak, konzumáciou ľanových semienok môžeme prispieť k zdravému rastu nechtov. Navyše ho môžete pokojne použiť aj pri pečení, pretože medzi olejmi je práve olej z ľanových semienok ten, z ktorého sa vplyvom tepla uvoľní najmenej škodlivých látok.

Ľanové semienka je potrebné veľmi dôkladne rozžuť, v opačnom prípade, vďaka veľmi tvrdej šupke, ich organizmus dokáže len veľmi ťažko stráviť a môžu spôsobiť nadúvanie. Pokiaľ ich však zomelieme, je nutné ich spotrebovať čo najskôr, pretože väčšina účinných látok je citlivá na teplo a svetlo.


Púpava: najlepší prírodný detoxikant

Väčšina ľudí pozná púpavu, ale nie každý o nej vie, že táto na lúkach jasavo žltá, mnohokrát za burinu považovaná rastlina, má mnohoraké liečivé účinky, okrem iného je vynikajúcim detoxikantom.

Čo obsahuje?

Púpava lekárska obsahuje vitamíny skupín A-, B-, C- a D, okrem toho je skvelým zdrojom vápnika. Nájdeme v nej aj inulín, ktorý je prebiotikom, čiže živinou pre prospešné baktérie črevnej flóry. Ďalej obsahuje trpké látky a minerálne soli, ktoré sú zodpovedné za vlastnosti napomáhajúce trávenie. Nakoľko obsahuje tripertény, pôsobí protizápalovo, a dokonca má aj mierne antibiotické účinky.

Účinne detoxikuje

via GIPHY

Koreň púpavy lekárskej je vynikajúci detoxikant, jeho pomocou sa toxické látky vyplavujú vo väčšej miere z organizmu stolicou. Užívanie púpavy podnecuje tvorbu žalúdočných žliaz a reguluje pohyb čriev - peristaltiku, uľahčuje a zdôkladňuje vylúčenie stolice, má mierne laxatívne účinky. Vlákniny obsiahnuté v púpave zvyšujú očistu čriev,  zbavujú črevný systém toxických látok a nahromadených škodlivých usadenín, normalizáciou pohybov čriev zabraňujú zápche a hnačke, pomáhajú predchádzať rakovine hrubého čreva.

Podporuje pečeň

Nakoľko púpava má protizápalové účinky, možno ju účinne aplikovať pri problémoch s pečeňou, pri zápale pečene, pri žltačke, pri cirhóze pečene a pri žlčníkových kameňoch.

Podporuje činnosť pečene, a napomáha prúdeniu žlče, čím prospieva tráveniu, a znižuje riziko vzniku tráviacich ťažkostí.
Nakoľko upravuje trávenie, pomáha aj pri diétach. Jej užívanie upokojí aj zapálený, podráždený črevný systém, zmierňuje príznaky
refluxu a syndrómu dráždivého čreva, chráni sliznicu tráviacej sústavy.

Na záver

Aplikovať možno takmer každú časť púpavy. Čerstvé listy sa pridávajú do šalátu, do oleja naložené púčiky kvetov sa používajú proti zápalom, zo stonky a listov sa pripravuje čaj. Použiteľné sú aj kvety, varí sa z nich chutný lekvár.

Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20673058

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu