head

Všade toxíny: obklopujú nás aj doma

Toxíny v byte: ktoré sú to, kde sa s nimi môžeme stretnúť?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Osviežovače vzduchu, vonné a čistiace prostriedky, prípravky pre osobnú hygienu, len pár príkladov spomedzi mnohých škodlivých látok, ktoré nás obklopujú. Zistite, akými toxickými látkami sa ešte môžete doma stretnúť!

Trápia Vás kožné problémy, ste podráždený, často Vás bolí hlava a kĺby? Je možné, že tieto príznaky Vám spôsobujú tie toxické látky vo Vašom byte, o ktorých ste ani netušili.

Namiesto chlóru domáci dezinfekčný prípravok

Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že čistiace prostriedky s obsahom chlóru môžu oslabiť imunitný systém. Našťastie existuje aj prírodné riešenie. Stačí, ak zriedite 70 percentný alkohol, ktorý viete kúpiť v lekárni, v pomere 1:1 s vodou, pridáte trocha levanduľového alebo citrónového esenciálneho oleja, a takto ho môžete v byte používať kdekoľvek.

Nebezpečné hygienické potreby

Existuje chemická látka s názvom triclosan, ktorá sa kvôli svojmu antibakteriálnemu a fungicídnemu účinku nachádza v mnohých kozmetických prípravkoch a prípravkoch osobnej hygieny, okrem iného v zubnej paste, deodorantoch, prípravkoch na upokojenie pleti, dokonca ho nájdete aj v materiáloch oblečenia, kuchynskom náradí. V najväčšej koncentrácii ho obsahujú pravdepodobne antibakteriálne mydlá. Pritom triclosan je taká toxická látka, ktorá môže byť na zdravie škodlivá, dáva sa súvisu s niektorých hormonálnymi ochoreniami, môže poškodiť pečeň, črevnú flóruštítnu žľazu, a predsa sa tento toxín nachádza aj v prípravkoch pre starostlivosť o pokožku bábätiek.

Aj príjemná vôňa má svoju daň

Mnohí používajú osviežovače vzduchu, parfumy do bytu, pritom sa tieto všetky vyrábajú z chemických látok. To je príčinou toho, že v niektorých prípadoch môžu spôsobiť nevoľnosť, predovšetkým bolesť hlavy a migrénu. Práve preto je omnoho lepšie, ak namiesto toxických chemikálií osviežime svoj príbytok odparovaním prírodných esenciálnych olejov.

Vyhýbajme sa plastom

Predovšetkým v dávnejšie vyrobených umelohmotných krabičkách a obalových materiáloch sa môže nachádzať BPA (Bisphenol A), ktorý sa zaraďuje medzi toxíny preto, lebo počas zohrievania sa môže dostať do potravín, môže tým narušiť hormonálny systém, taktiež môže prispieť ku vzniku obezity a zabraňovať chudnutiu. Urobíme lepšie, keď budeme svoje potraviny skladovať v dózach bez BPA, alebo v sklených nádobách. Dnes tak moderné umelohmotné dosky na krájanie tiež nie sú práve najbezpečnejšie: jednak môžu obsahovať triclosan, na druhej strane keď sa poškodia – a veru, keď na nich krájame, tak sa poškodia –– čistia sa omnoho náročnejšie, ako dosky z dreva.

Každý týždeň nová špongia

Rovnako, ako sa odporúča meniť si zubnú kefku každých 2-3 mesiace, ani špongiu na umývanie riadu nemôžeme používať do nekonečna. Vyhoďme ju po týždni používania aj v tom prípade, keď sa ešte nerozpadá, lebo za takýto čas sa na nej vplyvom teplej vody zaručene rozmnožili škodlivé baktérie a iné patogény. Nespoliehajme sa na silu horúcej vody, škodlivé baktérie by zničila iba omnoho vyššia teplota, ktorá by zničila aj špongiu. Jednoduchším a hygienickejším riešením je jej častá výmena.

Pomôže detoxikácia

Keď sa rôzne toxické látky už dostali do nášho organizmu, nezabudnime na detoxikáciu. Kvalitný detoxikačný program pomôže zbaviť sa nielen usadených toxických látok, ale jeho pomocou môžeme zabrániť aj vzniku nepríjemných ťažkostí a chorôb.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu