head

Ibiš lekársky: jemný detoxikant a čistič čriev

 Ibiš lekársky je aplikovateľný ako detoxikant a čistič čriev.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia

Ibiš lekársky má širokospektrálne liečivé účinky, čaj z neho sa užíva pri príznakoch prechladnutia a chrípky, ale táto liečivá rastlina pôsobí priaznivo aj na tráviacu sústavu. Viac o tejto rastline sa dozviete z článku!
Vďaka svojmu obsahu pektínu prispieva ibiš lekársky (Althaea officinalis) k vyprázdneniu stolice, preto môže byť vynikajúcím doplnkom detoxikácie a čisteniu čreva. Pôsobením svojich hodnotných polysacharidov vytvára   ochrannú vrstvu na sliznici čriev, ktoré zároveň aj hydratuje a robí klzkejšími. Vďaka tomuto pôsobeniu zmierňuje príznaky zápalových ochorení, ako aj žalúdočného vredu, syndrómu dráždivého čreva, vredového zápalu hrubého čreva (ulceróznej kolititídy), ako aj Crohnovej choroby, alebo iných črevných problémov Sliz, nachádzajúci sa v rastline zmäkčujú, upokojujú a ochraňujú sliznice. Ibiš lekársky možno úspešne aplikovať pri črevných kataroch, kolikách, hnačke a zápche.

Rozlúčte sa so zápalmi!

Keďže je ibiš lekársky bohatý na protizápalovo pôsobiace flavonoidy, je účinným prostriedkom proti infekciám močových ciest, zmierňuje prejavy nachladnutia a zápalu močového mechúru, resp. podráždenia, vzniknuté obličkovými kameňmi. Urýchľuje liečenie dýchacích ciest, riedi hlieny, a rýchlo nás zbaví suchého kašľa. Popri tom dezinfikuje aj sliznicu ústnej dutiny a zmierňuje zápal ďasien, ale možno ho využiť aj pri zápale hrdla. Prečo? Polysacharidy, ktoré sú prítomné v listoch a koreni ibiša majú antibakteriálne účinky, pôsobiace proti choroboplodným zárodkom.

Účinný aj zvonka

Aplikovaný zvonka pomáha odstraňovať zápaly kože, odreniny, vredy a bolesti svalov. Môžeme ho použiť aj pri bodnutí hmyzom, dokonca obkladmi pripravenými z ibiša možno liečiť aj menšie rany a popáleniny.

Takto z neho pripravíme čaj:

Do šálky dáme čajovú lyžičku koreňa ibiša a zalejeme vlažnou vodou. Necháme vylúhovať 3-4 hodiny, alebo aj celú noc a precedíme. Môžeme z neho pripraviť aj tradičný čaj, v tomto prípade ho necháme štvrť hodinu vylúhovať v horúcej vode.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu