Náš organizmus detoxikuje neustále, aby sme ho odľahčili, oplatí sa minimálne dvakrát do roka vykonať detoxikačnú kúru, napokon aj na niektoré problémy je práve toto správne riešenie. V takýchto prípadoch sa obzvlášť doporučuje dodržiavať stravovanie počas detoxikácie, takto totiž dosiahneme lepší výsledok.
Je pravdou, že organizmus detoxikuje neustále, avšak aj jeho kapacita je obmedzená. Jedlá, vody, ovzdušie, kozmetické prípravky a lieky obsahujú príliš mnoho škodlivých látok na to, aby mohla vnútorná očista tela udržiavať krok s neustálou záťažou. Toto platí aj v tom prípade, pokiaľ pravidelne vykonávame fyzickú aktivitu, pretože sme tak nechcene vystavení škodlivým účinkom. Stravovanie počas detoxikácie má dvojaký účinok: na jednej strane posilní prirodzenú očistu organizmu a odbremení orgány zúčastňujúce sa na detoxikácii, na druhej strane je toto stravovanie aj samotné schopné odstrániť toxické látky a nahromadené odpadové látky. V podstate stravovanie počas detoxikácie môže vyriešiť aj očistu čreva.
Existujú také obdobia, kedy sa detoxikačná kúra doporučuje bez ohľadu na zdravotný stav. Na jar preto, aby sme sa oslobodili od nahromadených toxických látok a usadenín, ktoré náš organizmus zaťažili v zimnom období vplyvom minimálneho pohybu a ťažkých jedál. Na jeseň zasa preto, aby sme sa pripravili na “utrpenia”, ktoré na nás číhajú v zime. Predstavíme vám, aké je ideálne stravovanie počas detoxikácie.
I napriek tomu, že detoxikačná kúra nie je zázrakom, dokonca ani nie je liekom, v určitých prípadoch dokáže predsa len veľmi pomôcť. Čas stravovania počas detoxikácie nastal s určitosťou vtedy, pokiaľ nás neustále trápi nadváha, často sme bez energie a často chorľavieme. Vymenujme si aspoň niektoré dôvody:
Samozrejme na vymenované ťažkosti je detoxikačná kúra riešením iba v tom prípade, pokiaľ vyvolávajúcou príčinou ťažkostí nie je orgánová zmena, infekcia, genetické problémy, či iné chronické ochorenia.
Detoxikačná diéta napraví rovnováhu črevnej flóry čo je potrebné k tomu, aby mohol náš imunitný systém a tráviaci trak fungovať správne. Imunitný systém preto, lebo 80 percent imunobuniek sa nachádza v črevnom systéme. Preto črevná flóra priamo ovplyvňuje stav imunitného systému. Tráviaci trakt zasa preto, lebo baktérie črevnej flóry produkujú tráviace enzýmy a zúčastňujú sa na odbúravaní živín.
Prítomnosť v hrubom čreve nahromadených toxických látok a odpadových látok - v odpadových látkach žijúce parazity produkujú počas metabolizmu toxíny - môže priamo súvisieť so vznikom rakoviny hrubého čreva. Pravidelne vykonaná detoxikačná kúra značne riziko jej vzniku.
Nakoľko je začiatočným bodom tráviaceho traktu ústna dutina, naším najlepším spojencom môže byť náš jazyk. Pomôže nám, aby sme rozpoznali, kedy nadišiel čas detoxikačnej diéty. Pokiaľ je naša črevná flóra zdravá, jazyk je ružový. Pokiaľ je na ňom hnedkastý, žltkastý, zelenkastý, alebo biely povlak, môžeme si byť istý, že máme problém s trávením. Samozrejme, pokiaľ príznaky trvajú len krátku dobu, pravdepodobne ide iba o „pokazený žalúdok“, ale detoxikačná diéta môže pomôcť aj v tomto prípade.
Už dávno je všeobecne známe, že spôsob života a stravovacie návyky vo veľkom ovplyvňujú naše zdravie. Určité jedlá vyvolávajú isté ochorenia, môžu spôsobiť cukrovku - diabetes, vysoký krvný tlak, dnu a iné. Pokiaľ sme sa už pustili do detoxikácie, oplatí sa prispôsobiť tomuto aj stravovanie. Toto závisí aj od toho, aký spôsob detoxikácie sme zvolili. Tekutinový pôst je očista na báze hladovky, prečistenie organizmu, detoxikácia organizmu vodou a citrónová diéta, alebo inak nazývaná aj 7-dňová detoxikačná kúra, sa vo všeobecnosti držia zásady jesť čo najmenej. Pokiaľ sa však rozhodneme pre detoxikačnú, očistnú kúru, založenú na výživových doplnkoch, ktorá zaťažuje organizmus len minimálne, dodržiavaním stravovania počas detoxikácie môžeme dosiahnuť nielen lepší, ale aj rýchlejší efekt.
Základom stravovania počas detoxikácie je čerstvá zelenina a ovocie. Konzumujme ich po dobu dvoch týždňov ráno a na obed 10-20 dekagramov, takto prijmeme dostatočné množstvo vitamínov a minerálnych látok.
Avšak nejde o to, že máme na mysli výlučne detoxikačné jedlá a nápoje. Oveľa dôležitejšie od týchto je vyvážené stravovanie, počas ktorého budeme v období detoxikačnej kúry konzumovať zvýšené množstvo vitamínov, minerálnych látok a živín.
V záujme toho v žiadnom prípade nemôžu z nášho denného jedálnička chýbať nasledovné:
Voda: obvyklé denné množstvo 2-2,5 litra tekutín navýšme ešte o jeden liter.
Zelenina: denne 5-6 menších porcií.
Ovocie: minimálne dvakrát denne.
Obilniny: celozrnné, 4-8 porcií denne.
Strukoviny: 2-3 porcie hrášku, fazule, šošovice denne.
Rastlinné tuky: nenasýtené druhy, bohaté na omega 3 mastné kyseliny.
Bylinky - koreniny: obzvlášť sa doporučujú tie, ktoré majú antioxidačné vlastnosti.
Mäso: podľa možnosti sa mu vyhýbajme, alebo maximálne týždenne nanajvýš 2-3 porcie, podľa možnosti grilované.
Vyhýbajme sa alkoholu, bielemu cukru, bielej múke a aj pri káve sa držme hesla “menej je viac”.
Plátok lososa s olivovým olejom, balzamikovým octom a šalátom.
Palacinky z celozrnnej múky plnené čerstvým ovocím.
Zelený čaj s citrónom a medom.
Vlastnoručne pripravená vegánska pizza z celozrnného cesta, k nej veľká porcia šalátu.
Krúžky cibule opražené na olivovom oleji.
Bio jogurt bez cukru s kúskami čerstvého ovocia.
Limonáda ochutená lesným ovocím, citrusovými plodmi, osladená medom.
Celozrnná bageta s tofu, pečeným na rošte, so šalátom.
Kokteil z rastlinného mlieka s medom.
Hrsť orechov, arašídov, mandlí, so sušeným ovocím.
Jedálníček si môžeme obohatiť o pekárenské výrobky z celozrnnej múky, avšak s mierou: postačia 1-2 plátky denne. Črevnú flóru môžeme podporiť hlavne jogurtom (denne jeden pohár), kyslou kapustou a kvasenými uhorkami. Veľmi dôležitý je zvýšený príjem tekutín, vody vypime aspoň 3 litre, popri tom pime detoxikačné/močopudné čaje, akými sú napríklad žihľavový, šípkový, bazový. Najúčinnejšia a najľahšie dodržateľná kúra je taká, pri ktorej zdravú stravu doplníme kvalitnými doplnkami výživy.
To, že strava počas detoxikácie podporuje chudnutie, má minimálne dva dôvody. Jednak vylúčením toxínov, vyčistením hrubého čreva a napravením rovnováhy črevnej flóry, bude odbúravanie a vstrebávanie živín omnoho účinnejšie. Na druhej strane zasa, vylúčenie prebytočnej vody a nahromadených usadenín je už samo o sebe možné merať úbytkom hmotnosti.
Kórejskí vedci odporúčajú jeden týždeň trvajúcu citrónovú kúru. Podľa ich štúdií tento druh detoxikačnej diéty znižuje množstvo telesného tuku, a zmierňuje inzulínovú rezistenciu. Jedna americká štúdia, ktorá analyzovala vedecký výskum, došla k záveru, že zvýšenie príjmu vlákniny priaznivo vplýva na hmotnosť.
Zaradenie stravovania počas detoxikácie formou kúry posilní prirodzené detoxikačné procesy organizmu. Bohužiaľ nájdu sa takí, ktorí tento druh stravy zvlášť neobľubujú. V takom prípade sa oplatí siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch, ktoré obsahujú potrebné účinné látky v koncentrovanej forme, ich aplikácia je rýchla a jednoduchá a nedisponujú nevyspytateľnými vedľajšími účinkami.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25912765
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15797686
https://www.zzz.sk/clanok/11940-post-je-otazkou-zdravia
https://www.detoxikacia-organizmu.com/