Starovekí Rimania končili veľké hodovania anízovým zákuskom, aby uľahčili svoje trávenie, Egypťania ho používali na liečenie a na východe mohli ľudia používať anízové semienka ako platidlo na zaplatenie daní. Zoznámte sa s anízom, ktorý by mal mať svoje stále miesto aj na poličkách Vašej kuchyne!
Aníz, ktorý pochádza z oblastí Stredozemného mora, je mimoriadne mnohostranná korenina, ktorý zaberá popredné miesto aj medzi koreninami, aj medzi liečivými rastlinami. Aníz so svojou sladko-korenistou arómou je nielen tisícročia obľúbenou pikantnou koreninou, ale aj cennou liečivou rastlinou.
Je málo korenín, o ktorých môžeme povedať, že sa uplatnili aj v stavebníctve, hoci aj nepriamo: v 14. storočí bol aníz veľmi cenný, dokonca natoľko, že z daní, ktoré boli vyplácané z obchodovania s anízom, bola zaplatená časť nákladov na rekonštrukciu mosta London Bridge. Dokonca v Anglicku sa aníz s obľubou používal aj na „parfumovanie“ oblečenia, kde si ženy dávali malé vrecká naplnené anízom medzi svoje oblečenie.
Aníz je cenný nielen ako korenina, ale pre svoje liečivé účinky je aj užitočnou liečivou rastlinou. Je výborným prírodným riešením proti nechutenstvu, ale môže nám pomôcť aj v prípade, ak sme si preťažili žalúdok, nakoľko výborne zlepšuje trávenie. To, že zlepšuje trávenie a zmierňuje nevoľnosť, objavili už aj starovekí Gréci, ktorí ho s obľubou používali na zmiernenie črevných problémov. Aníz pomáha pri odstránení nadúvania, ale je účinný aj proti žlčníkovým problémom.
Túto koreninu môžeme aplikovať aj počas detoxikácie, pretože očistí črevá od parazitov, popri tom čistí krv, napravuje látkovú výmenu, čo patrí tiež medzi jeho cenné vlastnosti. Má silné antibakteriálne a čistiace účinky, preto môžeme aníz použiť aj ako doplnkovú, alternatívnu liečbu proti Candidovým infekciám.
Aníz so svojím silným dezinfekčným účinkom nám môže veľmi pomôcť aj v období chrípkovej sezóny. Pripravme si z neho čaj a pomaly ho popíjajme, aby sa usadené hlieny čo najrýchlejšie uvoľnili. Okrem toho, že podporuje vykašliavanie a zrieďuje hlieny, aj účinne tlmí kašeľ, preto môže byť aníz v chrípkovom období doslova spásou.
Semienka anízu sú vynikajúcim antioxidantom, posilňujú imunitný systém, obsahujú vitamíny B a C, tiež zinok, železo, vápnik, draslík, horčík a mangán, ktorých koncentrácia v aníze tiež nie je nezanedbateľná.
Ak by sme si chceli posilniť svoj imunitný systém, do svojich jedál pridajme viac anízu a pime čaj z anízu! Aníz zmierňuje záchvaty migrény, bolesť hlavy, zmierňuje napätie, jeho pomocou sa ľahšie popasujeme s prekážkami, preto budeme môcť byť vyrovnanejší.
Rozdrvte 1 čajovú lyžičku anízových semienok, obarte 2,5 dl vody, nechajte vylúhovať 10 minút, nakoniec sceďte! Denne ho pite nanajvýš 3-krát.