Aby intolerancia laktózy neznepríjemnila sviatky, dajte si pozor na nasledovné!
Intolerancia laktózy môže vzniknúť nezávisle od veku, môže byť prechodná, ale aj trvalá, avšak s trochou pozornosti môžeme nepríjemné príznaky ľahko zmierniť!
Nakoľko intolerancia mliečneho cukru môže vzniknúť v detstve a aj v dospelosti, okrem zdravej stravy by sme si mali všímať jej typické príznaky v každom veku, aby sme mohli chorobu odhaliť a v prípade potreby zmeniť svoje stravovacie návyky.
Keď je množstvo enzýmu laktáza, ktorá odbúrava laktózu, nedostatočné, náš organizmus nedokáže odbúrať mliečny cukor v plnej miere a objavia sa príznaky intolerancie laktózy. Množstvo enzýmu laktáza, ktorý organizmus produkuje v tenkom čreve, sa pribúdajúcim vekom znižuje, ale príznaky typické pre intoleranciu laktózy môžu spôsobiť aj dedičný nedostatok enzýmov alebo infekcia. V poslednom prípade, teda keď sa črevná infekcia objaví po absolvovaní antibiotickej liečby, intolerancia laktózy je prechodná a napravením rovnováhy črevnej flóry bude organizmus opäť schopný mliečny cukor odbúravať.
Typickými príznakmi intolerancie laktózy sú bolesť brucha, nadúvanie a hnačka, ktoré sa objavia po skonzumovaní jedál a nápojov s obsahom laktózy. Keď si nie sme istí, že za naše príznaky je zodpovedná laktóza, veďme si stravovací denník! Do denníka si zapíšme všetky údaje súvisiace so stravovaním: kedy, čo a koľko sme zjedli, ale aj to, keď sa objavia tráviace ťažkosti. Dôkladným zapisovaním do stravovacieho denníka môžeme príznaky intolerancie laktózy identifikovať omnoho jednoduchšie. Keď máme podozrenie na neznášanlivosť laktózy, vyhľadajme odborníka a nechajme si dať urobiť vyšetrenie, ktoré ho s istotou preukáže alebo vyvráti.
Mliečny cukor neobsahujú iba mlieko, jogurty, syry a mliečne výrobky, ale aj mäsové a pekárenské výrobky. Dokonca môžu laktózu obsahovať aj bezlaktózové výrobky, rovnako aj laktázu, ktorá pomáha rozložiť laktózu a minimálny zbytok, ktorý zostane v organizme, už zväčša problémy nespôsobuje. Je však dôležité poznamenať, že citlivosť na laktózu je veľmi individuálna, preto to, čo jeden organizmus ešte dokáže tolerovať, nie je isté, že to druhému nespôsobí problémy.
Nakoľko sú mliečne výrobky zdrojom vápnika, železa, bielkovín, tiež vitamínov A, B2 a B12, je dôležité, aby sme kládli na doplnenie týchto vitamínov a minerálnych látok veľký dôraz: výbornú alternatívu ponúkajú strukoviny, olejnaté semienka a ryby.
Pri príprave sviatočného obeda si dajme pozor na to, aby sme používali bezlaktózové a rastlinné mlieka, akými sú napríklad mandľové mlieko, ryžové mlieko, kokosové mlieko alebo sójové mlieko. Prírodné jogurty so živou kultúrou a kefír konzumujme po zhodnotení vlastnej miery tolerancie. Spomedzi syrov môžeme konzumovať parmezán, gorgonzolu, goudu, eidam a mozzarellu, ale vyhýbajme sa bezlaktózovým hustým a smotanovým syrom!
Zdroj:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-lactose-intolerance