head

Očista organizmu: pomôže týchto 8 rád

očista organizmu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Čistenie čriev

Máte predstavu o tom, koľko jedovatých látok sa dostane do Vášho organizmu prostredníctvom potravín a vôbec z nášho životného prostredia? Výskumníci dokázali, že v hrubom čreve dospelého človeka sa nachádza päť alebo aj viac kilogramov nestráviteľných zvyškov potravy. Zostavili sme 8 tipov pre očistu organizmu

Očistite si hrubé črevo

Prvým krokom očisty organizmu je čistenie hrubého čreva.  Zvlášť keď trpíte chronickou zápchou, nadúvaním, nadváhou, častou únavou, bolesťami hlavy, zlatou žilou, nadutým bruchom alebo častými prechladnutiami. Následkom konzumácie nedostatočného množstva vlákniny  je zahustenie obsahu čreva. Telo sa nevie zbaviť jedovatých látok a tie sa krvným obehom dostávajú späť do organizmu.

Konzumujte viac vlákniny

Potravinová vláknina je nesmierne dôležitá z hľadiska nášho zdravia.  Nachádza sa iba v rastlinnej potrave, ako napr. v obilninách, strukovinách, orechoch, a samozrejme v ovocí a zelenine. Vláknina pomáha udržiavať  obsah čriev v pohybe, čím zabraňuje zápche, vytváraniu polypov a rakovine hrubého čreva. Ako malá kefa očisťuje stenu hrubého čreva od nahromadených odpadových látok, čím sa adekvátny príjem vlákniny stáva nepostrádateľnou súčasťou očisty organizmu.

Pite dostatočné množstvo tekutín

Počas očisty organizmu pite dostatok čistej, nechlórovanej, nie studenej, ale vlažnej vody.  Odporúčame prípravu nasledovného nápoja: dajme do 2 dcl vlažnej vody 2 kávové lyžičky jablčného octu a pol alebo 1 kávovú lyžičku medu a vypime ráno na lačno.

Vyskúšajte monodiétu

Jednou z metód očisty organizmu je tzv. monodiéta, v ktorej ide o to, že konzumujeme iba jeden druh potravy.  Môže sa jesť iba jeden druh ovocia, jeden druh zeleniny, alebo ovocnej šťavy, alebo iba ryžu a pod. Vyberte si taký druh ovocia, ktorý zodpovedá Vášmu typu tela. Pokiaľ máte rýchly metabolizmus rozhodnite sa pre jablko, kokos, hrozno, melón alebo hrušku. Pokiaľ máte radi premenlivé chute, zvoľťe broskyňu, banán, figy, alebo hroznovú šťavu. Keď máte pomalý metabolizmus, dajte si hrušku alebo jablko.

Živte „dobré“ baktérie

V žalúdku, v tenkom čreve, ale najmä v hrubom čreve žije zhruba 400  rôznych druhov baktérií, tieto spolu tvoria črevnú flóru. Každý človek má jedinečnú črevnú flóru. V organizme zdravého človeka prevažujú „dobré“ baktérie, ide o baktérie mliečneho kvasu, ktoré nazývame probiotikami. V prirodzenej forme sa nachádzajú v kyslej kapuste, alebo v kvasených mliečnych produktoch.

Konzumujte zelené potraviny

Najznámejšou zelenou potravinou s najviac priaznivými účinkami má zelená riasa - Chlorella. Čistí, a napravuje rovnováhu črevnej flóry, a pomáha odstraňovať jedovaté látky z čriev. Dobročinne vplýva na imunitný systém. Jej obsah chlorofylu má dezinfikujúci účinok, ničí baktérie a huby. Je nepostrádateľná pre tvorbu červených krviniek, pomáha funkcii srdca. Chlorellu užívajme vo forme tabletiek, prípadne prášku, ráno na lačno. Jej dávkovanie závisí od telesnej hmotnosti. Počas jej užívania treba dbať na príjem dostatočného množstva tekutín.

Jedzte ľanové semená

Ľanové semená pomáhajú zbaviť sa chronickej zápchy, a tým zabraňujú hromadeniu sa škodlivých látok v organizme.  Vďaka svojím účinným látkam stimuluje fungovanie črevného systému. Ideálne je zomlieť ľanové semienko, stále len toľko, koľko práve potrebujeme. Užívajte (1-2 polievkové lyžice) s jogurtom alebo tvarohom.

Vyhýbajte sa

Pokiaľ chcete organizmus vyčistiť od škodlivých látok, vyhýbajte sa nasledovným potravinám: vnútornosti zvierat, červené mäso, vyprážané jedlá, nárezy, biely cukor, mlieko a vajíčko. Najvhodnejšia je sezónna zelenina. V záujme toho, aby dobre fungoval proces trávenia a aby sme zbytočne nezaťažovali organizmus, vždy dôkladne rozžujme jedlo.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu