O vnútornom užívaní aloe vera už väčšina ľudí počula, ale málokto vie, že táto liečivá rastlina bola jedným obľúbeným skrášľovacím prostriedkom Kleopatry. Aloe vera je totiž veľmi bohatá na vitamíny a minerály, okrem toho pôsobí antibakteriálne a protivírusovo.
99 % aloe very, latinský názov Aloe barbadiensis miller tvorí voda, a zvyšné jedno percento obsahuje viac ako 100 zložiek. Vitamíny C-, A-, E-, B1-, B2-,B6-,B12, kyselinu listovú, fenoly, minerálne látky, enzýmy, aminokyseliny a antioxidanty. Aloe vera obsahuje lupeol, kyselinu salicylovú, horčík, bradykinin, ako aj dusík močoviny, čomu vďačí za to, že je jedným z najlepších prirodzených dezinfikantov. Podľa najnovších výskumov koncentrát z aloe zabíja aj huby, preto sa oplatí ho vyskúšať aj v prípade hubovitého ochorenia nechtov. Môže pomôcť pri drobných ranách, vzniknutých pri holení, ďalej v prípade bradavíc a vodnatých pľuzgierov.
Aloe vera chráni a hydratuje pokožku, spomaľuje proces starnutia, podporuje hojenie rán, je obzvlášť účinný pri ekzémoch, pri pásovom opare, pri popáleninách a menších rezných ranách, vyrážkach, pri svrabe, a pri bodnutiach hmyzom. Keďže tlmí zápal kože a stimuluje krvný obeh, napomáha aj rastu vlasov, a je aplikovateľný aj pri hormonálne podmienenom vypadávaní vlasov, ale môže zmierňovať aj nepríjemné príznaky zlatej žily.
Mnohostranné využitie má z umytých vonkajších, na plátky pokrájaných dužinatých listov vylisovaný gel. Pokojne ho natierajme priamo vyrážky, odreniny, rany, alebo miesta bodnutia hmyzom. Keď pomiešame aloe vera s cukrom, prípadne ovsenými vločkami, môžeme z neho pripraviť peeling, ktorý odstraňuje vrásky a napína pokožku, preto ho možno využiť aj ako pleťovú masku. Zosvetľuje tmavé kruhy pod očami, a strie, a aj miesto po ranách, a zmierňuje červeň z rozacei. Gel z aloe very skladujme v chladničke, tak ostáva aj týždeň čerstvý.