Je bohatá na antioxidanty, vlákninu, to sú len dva argumenty pre konzumáciu slivky, ochrancu zdravia. Navyše sa zrelá a zamatová slivka len tak ponúka, a dá nám do poriadku trávenie bez toho, aby sme to vnímali ako nátlak. Aké liečivé účinky má slivka?
Liečivé účinky slivky by boli na dlhé vymenúvanie, preto spomenieme v kocke iba niektoré. V ľudovom liečiteľstve sa využíva najmä na odstránenie zápchy, ale toto prospešné ovocie má ďaleko viac liečivých účinkov.
Konzumáciou sliviek sa nám dostane veľkého množstva antioxidantov, jej vláknina ako kefa vyčistí hrubé črevo od nanesených odpadových látok a toxínov, vďaka čomu sa v ňom lepšie zužitkujú živiny. Ďalšou výhodou je, že očistou čreva sa nadobudne aj rovnováha črevnej flóry, nevyhnutná pre efektívne fungovanie imunitného systému. Slivka je sama o sebe vynikajúcim posilňovačom imunity, disponuje výdatným množstvom vitamínov A, B a C, ako aj beta-karoténom, zinkom, draslíkom, vápnikom, fosforom a horčíkom, takmer ju možno nazvať aj superpotravinou.
K liečivým účinkom slivky treba pridať, že chráni srdcovo-cievny systém, zabraňuje oxidácii mastných kyselín, znižuje hladinu cholesterolu, pôsobí proti kôrnateniu ciev, a to všetko vďaka svojmu obsahu flavonoidov v šupke. Flavonoidy pôsobia protizápalovo, chránia pred vírusovými a bakteriálnymi nákazami a majú antialergický účinok.
Keďže toto bobuľovité ovocie je bohaté na komplex vitamínov skupiny B, znižuje možnosť vzniku svalových kŕčov, napomáha rozmnožovaniu červených krviniek, posilňuje činnosť pečene a predchádza vzniku chorôb pokožky. Dobre pôsobí aj pri tráviacich ťažkostiach, problémoch s koncentráciou, pri únave a vyčerpanosti. Jej jedinou nevýhodou je, že kvôli svojmu vysokému obsahu vlákniny môže spôsobovať nadúvanie.